Napětí před katalánským referendem roste. Soud nařídil Googlu stáhnout aplikaci

Katalánský vrchní soud nařídil společnosti Google, aby stáhla ze svého obchodu aplikaci ke sdílení informací o plánovaném referendu. Podle něj odporuje rozhodnutí španělského ústavního soudu, jenž označil hlasování o nezávislosti Katalánska za nezákonné.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z protestujících uprostřed Barcelony

Jedna z protestujících uprostřed Barcelony | Zdroj: Reuters

Soud podle agentury Reuters uvedl, že aplikace On Votar 1-Oct, která byla ke stažení v obchodě s aplikace Google Play, stojí proti rozhodnutí o nelegálnosti referenda.

Zákon o oddělení Katalánska je příhodný pro autokratický režim, pozastavil platnost španělský ústavní soud

Číst článek

Madrid považuje referendum za protiústavní a španělská justice nařídila policistům v Katalánsku zabránit jakékoliv snaze o jeho podporu.

Soud rovněž společnosti Google písemně nařídil, aby zablokovala jakékoliv aplikace, které budou v budoucnosti vyvinuty na e-mailové adrese Onvotar1oct@gmail.com.

Vedení internetové společnosti prozatím verdikt nekomentovalo.

Katalánská samospráva v pátek oznámila, že je - navzdory centrální vládě v Madridu - odhodlána v přípravě referenda pokračovat. Separatisté tak počítají s tím, že se v neděli otevře 2300 volebních místností, kde budou voliči rozhodovat o nezávislosti. Regionální vláda věří, že se referenda zúčastní přes 60 procent oprávněných voličů. Hlasovat může přes 5 milionů lidí.

Španělská vláda naopak věří, že katalánské referendum o nezávislosti se neuskuteční. Řekl to ministr kultury a mluvčí vlády Íñigo Méndez de Vigo. Vláda v Madridu má podle něj Ústavu na své straně.

„Trvám na tom, že prvního října nebude v Katalánsku žádné referendum, žádný nepořádek nebo hluk. Vláda bude prosazovat zákony. Všichni jsme odpovědní za své činy a ti, kdo zákony poruší, musí čelit následkům,“ řekl ministr.

maš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme