Napětí před katalánským referendem roste. Soud nařídil Googlu stáhnout aplikaci

Katalánský vrchní soud nařídil společnosti Google, aby stáhla ze svého obchodu aplikaci ke sdílení informací o plánovaném referendu. Podle něj odporuje rozhodnutí španělského ústavního soudu, jenž označil hlasování o nezávislosti Katalánska za nezákonné.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z protestujících uprostřed Barcelony | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Soud podle agentury Reuters uvedl, že aplikace On Votar 1-Oct, která byla ke stažení v obchodě s aplikace Google Play, stojí proti rozhodnutí o nelegálnosti referenda.

Zákon o oddělení Katalánska je příhodný pro autokratický režim, pozastavil platnost španělský ústavní soud

Číst článek

Madrid považuje referendum za protiústavní a španělská justice nařídila policistům v Katalánsku zabránit jakékoliv snaze o jeho podporu.

Soud rovněž společnosti Google písemně nařídil, aby zablokovala jakékoliv aplikace, které budou v budoucnosti vyvinuty na e-mailové adrese Onvotar1oct@gmail.com.

Vedení internetové společnosti prozatím verdikt nekomentovalo.

Katalánská samospráva v pátek oznámila, že je - navzdory centrální vládě v Madridu - odhodlána v přípravě referenda pokračovat. Separatisté tak počítají s tím, že se v neděli otevře 2300 volebních místností, kde budou voliči rozhodovat o nezávislosti. Regionální vláda věří, že se referenda zúčastní přes 60 procent oprávněných voličů. Hlasovat může přes 5 milionů lidí.

Španělská vláda naopak věří, že katalánské referendum o nezávislosti se neuskuteční. Řekl to ministr kultury a mluvčí vlády Íñigo Méndez de Vigo. Vláda v Madridu má podle něj Ústavu na své straně.

„Trvám na tom, že prvního října nebude v Katalánsku žádné referendum, žádný nepořádek nebo hluk. Vláda bude prosazovat zákony. Všichni jsme odpovědní za své činy a ti, kdo zákony poruší, musí čelit následkům,“ řekl ministr.

maš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme