Napětí v Bejrútu graduje

Jak víte z našeho zpravodajství, z Libanonu se už několik dnů stahují syrská vojska. Je to výsledek bouřlivého vývoje v zemi za poslední měsíc od atentátu na expremiéra Radfíka Harírího. Náš zpravodaj Jaromír Janev natáčel přímo na místě v libanonském Bejrútu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libanonci žádají odchod syrských vojsk | Zdroj: ČTK

Libanonská opozice, která pořádá protesty každý den na hlavním náměstí Mučedníků v Bejrútu požaduje mezinárodní vyšetřování atentátu na expremiéra. Postoj k syrským vojákům v zemi vyjádřila nejjasněji 55letá úřednice Maria: "My jako Libanonský národ tady nechceme žádného syrského vojáka ani tajného agenta. To je naše země a tady máme rozhodovat my. Naše generace přinesla mnoho obětí, ale naše děti už by měly žít svobodně a rozhodovat sami," čím déle paní Maria mluvila, tím větší rozčilení na ní bylo vidět.

21letý student Músá byl také velmi výstižný: "Přišel jsem, aby byla naše země svobodná. A taky jednotná. Jsme tady muslimové i křesťané. Já sám jsem drúzský muslim." Músá prodával CD disky a kazety s písničkami,které mají připomínat zavražděného expremiéra. Harírího. Výrobu zajišťují mladí, kteří k tomu mají blízko, a peníze jdou do společného fondu.

Na demonstracích, ale i po většinu doby od rána do půlnoci tady panuje nadšená a vzrušená atmosféra. Mladí lidé tu v noci spí ve stanech . Nejprve to byli dva stany, pak tři, teď už jich je sto. Přes ně ale natáhli organizátoři i větší stanové celty, aby jim v noci nebylo zima, protože v nočních hodinách tu ještě klesá teplota na 10 stupňů, což je pro obyvatele středomořské země jako u nás minus deset.

V sobotu tisíce mladých vyzvaly stoupence opozice aby přišli a podpořili je. Na tričkách mají společně symbol islámu a křesťanství - půlměsíc a kříž aby symbolizovali jednotu Libanonu napříč náboženským spektrem. Společně vytvořili demonstranti libanonskou vlajku. I mně vrazili do ruky červený karton.

prosyrská demonstrace v Nabátiji | Foto: ČTK

Ale po první demonstraci provládních a prosyrských sil, tady vládl smutek a únava. Tam, kde je stále napsáno Chceme pravdu, Syřané ven, se objevilo: Prosím dnes se nás na nic neptejte. Provládní politické organizace totiž dokázali uspořádat třikrát tak velkou demonstraci než opozice.

Plné bylo nejen náměstí, kde se demonstrace konala ale také všechny přilehlé ulice. "Přišel jsem vyjádřit podporu šejchu Hasanu Nasralláhovi. Generálnímu tajemníkovi hnutí Hizballáh. Chce jednotu země a občanský smír." 50letý Mohamed řekl: "Syrské jednotky nám pomohly, když tady bylo před třiceti lety všechno zničené. Bez nich by neskončila občanská válka a nebyl by mír. A bez nich bychom tu neměli parlament a demokracii."

Viděl jsem, že na náměstí a v okolí nebyli ani sunnité ani křesťané, jen šíité. podle opozičních novin Annahár se přidaly i stovky Syřanů a také velká delegace Palestinců.

Opozice ale zmobilizovala síly k trvání jednoho měsíce od atentátu na expremiéra Rafíka Harírího. Rafík Harírí zahynul se svými nejbližšími spolupracovníky při bombovém útoku na svatého Valentýna 14 února.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme