Napětí v Iráku stoupá - zabiti dva Američani

V Bagdádu byli v noci zastřeleni dva američtí vojáci a čtyři další zraněni. První Američan zemřel při přestřelce se dvěma Iráčany. Jeden z útočníků byl zabit a druhý zraněn a zajat. Druhý americký voják zahynul při výbuchu nálože na jiném místě irácké metropole. V Iráku bylo od oficiálního ukončení hlavních bojových akcí v zemi 1. května podle dostupných informací zabito nejméně 29 Američanů. Pokračující vlna násilností zanmená, že se američtí vojáci dostávají do povstalecké války, a to především v centrální, převážně sunnitské části Iráku, která byla kolébkou podpory svrženého režimu prezidenta Saddáma Husajna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zatýkání v Iráku | Foto: ČTK

Iráčtí ozbrojenci na spojenecké hlídky zaútočili v době, kdy platil zákaz vycházení. Od začátku května tak během vojenských a bezpečnostních operací v Iráku zemřelo nejméně 29 Američanů. Při prvním v baghdádské čtvrti Alzamíja američtí vojáci prováděli zátah na irácké ozbrojence. Americký voják zemřel při přestřelce při pronásledování jednoho z nich. Při dalším incidentu také zahynul americký voják při útoku ozbrojenců na vojenskou hlídku také v Bagdádu ve čtvrti Kázimíja. Jde už nejméně o třetí oběť mezi americkými vojáky v průběhu posledních 24 hodin.

Napětí se přiostřilo poté, co byla před dvěma dny zveřejněna nahrávka svrženého iráckého prezidenta. Z ní mělo vyplynout, že je naživu a vyzývá k ozbrojenému boji. Složitá situace ale panuje především proto, že dosud nedošlo k zásadnímu zlepšení životních podmínek Iráčanů a k obnově infrastruktury a zásobování. Většina Iráčanů včetně příslušníků bývalé armdáy je také bez jakéhokoli příjmu.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme