Napětí v Libanonu vyvolané zprávou o pozadí atentátu na Harírího nekončí

V Libanonu panuje napětí i tři dny po zveřejnění zprávy německého vyšetřovatele Detleva Mehlise. Ten stojí v čele mezinárodní komise, která šetří odpovědnost za atentát na libanonského expremiéra Rafíka Harírího před více než osmi měsíci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatel OSN Detlev Mehlis předává zprávu Kofimu Annanovi

Vyšetřovatel OSN Detlev Mehlis předává zprávu Kofimu Annanovi | Zdroj: ČTK

Na řadě důležitých míst v Bejrútu jsou rozmístěné obrněné transportéry. Armáda a policie zřizuje na různých místech metropole neočekávaně kontrolní stanoviště, aby zamezila případným atentátům. Nově zřízená Městská policie doplňuje úsilí libanonských policistů a vojáků. Při vjezdu do středu města jsou prováděny kontroly vozidel i jejich nákladu.

Očekává se, že napětí bude narůstat. A to jen několik desítek hodin před pravděpodobným návrhem USA a Velké Británie v Radě bezpečnosti OSN, který by měl obvinit Sýrii a navrhnout proti ní sankce.

Většina libanonských politických představitelů i obyčejných lidí věří, že za atentátem stojí syrské a libanonské tajné služby. Vyplývá to jak z informací libanonských médií, tak z rozhovorů s politiky a běžnými lidmi.

Zprávu považují za pouhý souhrn neověřených tvrzení stoupenci šíitského militantního hnutí Hizballáh a dalších prosyrských skupin. Jak uvedla syrská tisková kancelář Sana, syrský prezident Bašír Asad odeslal představitelům v Radě bezpečnosti OSN dopisy, ve kterých odmítá zapojení Sýrie do atentátu na Harírího.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme