Napětí v Libanonu vyvolané zprávou o pozadí atentátu na Harírího nekončí

V Libanonu panuje napětí i tři dny po zveřejnění zprávy německého vyšetřovatele Detleva Mehlise. Ten stojí v čele mezinárodní komise, která šetří odpovědnost za atentát na libanonského expremiéra Rafíka Harírího před více než osmi měsíci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatel OSN Detlev Mehlis předává zprávu Kofimu Annanovi | Foto: ČTK/AP

Na řadě důležitých míst v Bejrútu jsou rozmístěné obrněné transportéry. Armáda a policie zřizuje na různých místech metropole neočekávaně kontrolní stanoviště, aby zamezila případným atentátům. Nově zřízená Městská policie doplňuje úsilí libanonských policistů a vojáků. Při vjezdu do středu města jsou prováděny kontroly vozidel i jejich nákladu.

Očekává se, že napětí bude narůstat. A to jen několik desítek hodin před pravděpodobným návrhem USA a Velké Británie v Radě bezpečnosti OSN, který by měl obvinit Sýrii a navrhnout proti ní sankce.

Většina libanonských politických představitelů i obyčejných lidí věří, že za atentátem stojí syrské a libanonské tajné služby. Vyplývá to jak z informací libanonských médií, tak z rozhovorů s politiky a běžnými lidmi.

Zprávu považují za pouhý souhrn neověřených tvrzení stoupenci šíitského militantního hnutí Hizballáh a dalších prosyrských skupin. Jak uvedla syrská tisková kancelář Sana, syrský prezident Bašír Asad odeslal představitelům v Radě bezpečnosti OSN dopisy, ve kterých odmítá zapojení Sýrie do atentátu na Harírího.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme