Napětí v maďarské romské obci Gyöngyöspata nepolevuje

Okolnosti bitky mezi Romy a příslušníky polovojenských gard v obci Gyöngyöspata vyšetřuje policie. Ve vesnici, ležící necelých 100 kilometrů severovýchodně od Budapešti, jsou stovky policistů. Ale sjíždějí se tam i další skupiny extremistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský policista hlídkuje v romské čtvrti v obci Gyöngyöspata | Zdroj: ČTK

Bitka vypukla zatím za nevyjasněných okolností v romské části obce. Místní tvrdí, že příslušníci polovojenských gard provokovali Romy celý včerejší den; procházeli romskou čtvrtí a mávali přitom předměty, které vypadaly jako zbraně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci sleduje spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek

Na romské obydlí házeli i kamení. Jeden chlapec utrpěl zranění, což zřejmě vyprovokovalo desítky Romů k tomu, aby na gardisty zaútočily.

Při bitce byli čtyři lidé těžce zraněni. Policie obec obsadila, osm lidí zadržela. Napětí ale nepolevuje, protože se tam stahují další členové polovojenských gard.

Policie incident vyšetřuje jako výtržnictví, romská sdružení ale zdůrazňují, že napětí v obci Gyöngyöspata, které trvá od začátku března, má jednoznačně rasové pozadí.

Starosta obce už minulý týden odstoupil, protože situaci nezvládal. Ironií osudu je, že na jeho místo bude kandidovat vůdce takzvané ochranné síly, tedy gardy, Tamas Eszes. A údajně má i šanci na úspěch.

Maďarská opozice viní vládu a policii z pasivity a požaduje demisi ministra vnitra. Před budovou ministerstva vnitra má dnes večer začít časově neomezený protest, který organizují hlavně mladí lidé.

Gregor Martin Papucsek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme