Napětí v Makedonii narůstá

Po zastřelení pěti makedonských vojáků etnickými Albánci u města Tetovo opět vzrostlo napětí v Makedonii. V západní Evropě a ve Spojených státech rostou obavy z toho, že se Makedonie ocitla na pokraji občanské války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak informuje redaktor Českého rozhlasu Přemysl Rosůlek, Makedonie odstoupila od svého záměru vyhlásit v zemi válečný stav. Chce ale rázně postupovat proti povstalcům. O vyhlášení válečného stavu jedná také makedonský parlament. Pro by se však musely vyslovit dvě třetiny poslanců a to je málo pravděpodobné.

Proti vyhlášení stavu války se vyjádřil i vysoký představitel Evropské Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, který přijel do makedonského Skopje. Chce přimět obě znesvářené strany k pokračování v dialogu.

Americký prezident George Bush, který příští týden přicestuje do Evropy, se také vyslovil proti vyhlášení válečného stavu v Makedonii. Není vyloučené, že odstoupí od svého původního záměru snížit počet vojáků NATO na Balkáně.

Přemysl Rosůlek, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme