Napětí v Makedonii narůstá

Po zastřelení pěti makedonských vojáků etnickými Albánci u města Tetovo opět vzrostlo napětí v Makedonii. V západní Evropě a ve Spojených státech rostou obavy z toho, že se Makedonie ocitla na pokraji občanské války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak informuje redaktor Českého rozhlasu Přemysl Rosůlek, Makedonie odstoupila od svého záměru vyhlásit v zemi válečný stav. Chce ale rázně postupovat proti povstalcům. O vyhlášení válečného stavu jedná také makedonský parlament. Pro by se však musely vyslovit dvě třetiny poslanců a to je málo pravděpodobné.

Proti vyhlášení stavu války se vyjádřil i vysoký představitel Evropské Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, který přijel do makedonského Skopje. Chce přimět obě znesvářené strany k pokračování v dialogu.

Americký prezident George Bush, který příští týden přicestuje do Evropy, se také vyslovil proti vyhlášení válečného stavu v Makedonii. Není vyloučené, že odstoupí od svého původního záměru snížit počet vojáků NATO na Balkáně.

Přemysl Rosůlek, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme