Napětí v násilím zmítané Indonésii roste

Prezident Abdurrahman Wahid chce konsolidovat svoji moc rozsáhlými změnami ve vládě. Jeho političtí oponenti ho podezírají, že si vytváří prostor pro vyhlášení výjimečného stavu a následné rozpuštění parlamentu. Tak by se totiž vyhnul možnému sesazení kvůli korupčnímu skandálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvolací dopisy už přijali generální prokurátor a vlivný ministr pro bezpečnost. Policejní šéf se naopak vzepřel. Připomněl, že o jeho odvolání musí rozhodnout parlament, a že je odhodlán zůstat ve funkci.

Policie nemá v úmyslu uposlechnout případné Wahidovy výzvy k vyhlášení výjimečného stavu. Proti jakémukoli podobnému kroku jsou i vojenské špičky v zemi.

Nejnovější události v zemi přiblížil Českému rozhlasu náš velvyslanec v indonéské Jakartě Milan Šarapatka. Podle jeho názoru je možnost, že by prezident vyhlásil stav ohrožení závislá na podpoře armády. Ta, jak se zdá, Wahida nepodpoří.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme