Napětí v USA roste

Po započtení hlasů z dalších obvodů na Floridě, kde přepočítávání skončilo, se poněkud zvýšilo těsné vedení republikána George Bushe. Napětí mezi volebními štáby obou kandidátů pak odpoledne vyvrcholilo ve výzvy a slovní přestřelku, která ale změnu situace nepřinesla. Po započtení definitivních přepočítaných výsledků 65 volebních obvodů z celkem 67 na Floridě se Bushovo vedení zvýšilo na 960 hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Toho využil zástupce Bushova volebního štábu James Baker a vyzval konkurenta Alberta Gorea, aby uznal svou porážku a vzdal se. Goreovi zástupci to však odmítli s tím, že je jistě i v Bushově zájmu „vyhrát čestně“, tedy teprve poté, co skutečně získá většinu volitelů, a nikoli tím, že umluví soupeře, aby se vzdal. Představitelé Goreova volebního štábu však takovou možnost odmítli.

Jak upozorňují agentury, Florida není jediným státem, kde byly zjištěny určité nesrovnalosti. Také v Novém Mexiku, Iowě, Wiskonsinu, Oregonu a New Hampshiru ještě nejsou výsledky uznány za definitivní, přesto jsou předběžné výsledky považovány za směrodatné. Ve státě Oregon budou výsledky vyhlášeny až 7. prosince, protože tam se volí výhradně korespondenčně.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme