Naréndra Módí se stal podruhé indickým premiérem. Na ceremoniálu chyběl představitel Pákistánu

Naréndra Módí ve čtvrtek složil přísahu a stal se podruhé indickým premiérem, informovala agentura Reuters. Módího nacionalistická Indická lidová strana (BJP) získala 303 z 543 volených křesel v dolní komoře parlamentu. Na slavnostní obřad v prezidentském paláci byly pozvány tisíce lidí, včetně bollywoodských hvězd, sportovních legend a zástupců partnerských zemí z regionu. Přísahu složil i Módího kabinet.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naréndra Módí složil přísahu a stal se podruhé indickým premiérem | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

Na obřadu složení přísahy chyběl pákistánský premiér Imran Chán a nedostavili se někteří představitelé opozice.

Volby v Indii podle průzkumů vyhrála strana premiéra Módího, vládní koalice slíbila vyšší mzdy a investice

Číst článek

Volby v největší demokracii světa, které se konaly v sedmi fázích a trvaly šest týdnů, byly vnímány jako referendum o Módím. Kritici mu vyčítají, že spolu se svou voličskou základnou hinduistických nacionalistů ohrožuje sekulární základ Indie.

Stále častěji se stává terčem kritiky také Módího hospodářská politika. Růst nyní šesté největší ekonomiky světa se v posledním desetiletí zpomalil a nezaměstnanost zřejmě dosáhla nejvyšší úrovně od 70. let minulého století.

Staronovým indickým premiérem bude Naréndra Módí, prezident ho pověřil sestavením vlády

Číst článek

Módí kampaň založil na své osobě a národní bezpečnosti - v únoru sebevražedný atentát, při němž v Kašmíru zahynulo 44 členů indické polovojenské policie, zvýšil napětí mezi Indií a Pákistánem. Módího vláda hned po atentátu podnikla odvetné kroky a tento postup podle analytiků umocnil před volbami Módího podporu.

Čtvrtečního ceremoniálu se zúčastnili klíčoví představitelé opozice a jednotlivých indických států. Pozváni byli zástupci Bangladéše, Barmy, Srí Lanky, Thajska, Kyrgystánu, Mauricia, Nepálu a Bhútánu. Chyběl ale pákistánský premiér. V roce 2014 přitom tehdejší předseda pákistánské vlády Naváz Šaríf na slavnostní obřad přijel.

Dostavil se i vůdce hlavní opoziční strany Indický národní kongres Ráhul Gándhí z vlivné politické dynastie. Pozvání naopak odmítla Mamata Banerdžíová, která vede regionální vládu v Západním Bengálsku a Módího soustavně kritizuje. Odmítnutí opodstatnila tím, že BJP šíří klamnou zprávu, že v Západním Bengálsku zemřelo 54 kvůli politicky motivovanému násilí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme