V Nizozemsku zatkli asijského Pablo Escobara. Kartel Tse Chi Lopa měl obrat až 1,5 bilionu korun

Nizozemská policie zatkla na letišti v Amsterodamu Kanaďana čínského původu Tse Chi Lopa, který je považován za asijského drogového bosse a který patřil k nejhledanějším zločincům světa. O jeho vydání teď usiluje Austrálie, která na něj v roce 2019 vydala zatykač. Zadržený muž vede společnost The Company, známou také jako Sam Gor. Ta má v Asii pod kontrolou obchod s drogami asi za 70 miliard dolarů (1,5 bilionu korun), uvedla agentura Reuters.

Amsterodam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tse Chi Lopa zadržela nizozemská policie zatkla na letišti v Amsterodamu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Rozsahem své působnosti je 57letý Tse srovnávám s narkobarony jako Joaquín „El Chapo“ Guzmán nebo Pablo Escobar. Už dříve trestaný Tse formálně žije v Torontu, kam z amsterodamského letiště nyní také směřoval. V posledních letech se nejčastěji pohyboval v Macau, Hongkongu a také na Tchaj-wanu.

Podle Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (ONUDC) je kartel Sam Gor významným výrobcem a distributorem metamfetaminů. Kartel pere peníze z drog prostřednictvím kasin, hotelů a realitních společností v jihovýchodní Asii, uvedla agentura AFP.

Australská policie se domnívá, že organizace Sam Gor je zodpovědná až za 70 procent drog, které se dostanou do Austrálie, upozorňuje server BBC News. Z vyšetřování policie vyplývá, že se firma od ledna 2015 zapojila nejméně do 13 případů nelegálního obchodu s drogami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme