Náročná operace siamských dvojčat pokračuje

V Singapuru pokračuje unikátní operace oddělení siamských dvojčat z Íránu, které jsou srostlé v oblasti lebky. Ojedinělá náročná operace vstoupila dnes, druhý den zákroku, do rozhodující fáze. Podle lékařů se první část operace uskutečnila bez komplikací a devětadvacetiletá dvojčata snášejí operaci zatím dobře. Jde o velmi složitou fázi operace, která potrvá osm až deset hodin. Na zásahu se podílí tým 24 lékařů a asi stovka dalšího personálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

siamská dvojčata | Foto: ČTK

29leté Íránky nastoupily k unikátnímu zákroku včera v poledne. Příští hodiny zákroku mají být kritické. Operace je podle mluvčího nemocnice zatím úspěšná a lékaři jsou zhruba v polovině. Tým specialistů se snažil nejdříve vytvořit pro jednu ze sester žílu, která odvádí krev z mozku. Obě mají totiž jen jednu společnou, proto doktoři prakticky celou noc pracovali na nové, k níž byla použita žíla stehenní patřící jedné ze sester. Poté byly odděleny lebky obou Íránek. Právě tato část operace trvala nakonec mnohem déle, než se očekávalo. Lebeční kost totiž byla v místě srůstu mnohem silnější a kompaktnější. Dnes odpoledne přikročí lékaři k nejnáročnější části oddlení mozku sester, což má trvat asi 7 hodin.

Pokud sestry přežijí bez následků bude vůbec poprvé v historii. Jak ženy před zákrokem prozradily, plánují zcela rozdílný život. Ladan chce být právničkou v rodném městě Širas a Laleh se chce stát novinářkou a žít v Teheránu.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme