Narodily se, ale oficiálně neexistují. Druhorozené děti to v Číně nemají lehké

Druhorozené děti jsou v Číně lidmi druhé kategorie. Neobjeví se v úředních registrech, a pokud za ně rodiče úřadům nezaplatí, nemohou chodit do školy, k lékaři, nemohou dostat legitimaci, vdát se nebo se oženit. Kvůli takzvané politice jednoho dítěte nemají právo na normální život.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínské děti (ilustrační foto)

Čínské děti (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Paní Chong Siu-mei se podařilo nepřízeň osudu překonat, najít si manžela a mít svatbu. Raduje se z každého i malého úspěchu, protože v dětství to měla mnohem těžší než její vrstevníci. Narodila se totiž jako druhorozená a nemohla vyrůstat s rodinou.

Rodiče ji poslali na výchovu k tetě na venkov, aby ji utajili před úřady. Mezitím našetřili dost peněz, aby dívce mohli koupit občanství a zaregistrovat ji jako plnohodnotného občana. O příkoří, které zažila, nechce moc mluvit ani její matka Ho Wai-Ling. Svou chybu si prý uvědomila pozdě a teď se ji snaží stále napravovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čínské politice jednoho dítěte informuje Kateřina Procházková

„Neřeším peníze, jsem šťastná, když vidím, že mé dítě je veselé. A je mi jedno, jestli je to první nebo druhé dítě. Teď už bych pro ni udělala cokoliv,“ říká Ho Wai-Ling.

Svou druhorozenou dceru možná trochu rozmazluje. Musí jí přece splatit všechna ta příkoří z dětství. Nakonec to vlastně dopadlo dobře a všichni jsou šťastni.

Přitom smutných příběhů je v Číně mnohem víc. Druhorozené děti, které nemají možnost registrace, se nesmějí ani přestěhovat. Čínští rodiče se tedy snaží politiku jednoho dítěte obejít, říká mladá maminka He Xu-li z Pekingu.

„Mnoho Číňanů dnes raději rodí druhé dítě mimo vlast. Jejich potomek totiž dostane po narození občanství nové země a o čínské může později požádat a koupit si ho. A stojí to méně než poplatky v Číně".

Rodí se v USA nebo v Austrálii

To potvrzuje i hongkongský porodník a šéf privátní porodní kliniky Femina, doktor Shell Wong. Podle něj počet rodiček z Číny velmi poklesl. Zřejmě rodí v Kanadě, Spojených státech nebo v Austrálii.

„Od letošního roku je pro Číňanky porod v Hongkongu zakázaný. Chápu, že rodiče chtějí dětem zajistit lepší přístup ke vzdělání a zdravotnímu systému. Pokuty jsou opravdu vysoké. Se vším všudy to může být až milion jüanů, záleží na provincii a příjmu rodičů, ze kterého se pokuta počítá,“ říká Shell Wong.

Zhruba 36 procent čínské populace se politice jednoho dítěte musí podrobit. Zbytek, tedy zástupci národnostních menšin, mohou mít dětí víc. Nově pak dokonce i rodiče z velkých měst, kteří sami vyrostli jako jedináčci.

Podle oficiálních údajů komunistické strany se od zavedení kontroverzního zákona v roce 1979 zamezilo až 100 milionům početí.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme