Nákupy otroků, lodní deníky nebo dopisy. Nizozemský archiv zveřejnil dokumenty o otrokářské historii

Nizozemský národní archiv v pátek zveřejnil téměř dva miliony dokumentů o vlastní otrokářské historii v digitální podobě. Archiv obsahuje zrestaurované dokumenty o nákupu otroků, lodní deníky, informace o plantážích, soukromé dopisy nebo faktury. Velkou část dokumentů, které vypovídají také o každodenním životě v koloniích, v minulosti nikdo detailně nezkoumal.

Amsterdam Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archiv (ilustrační foto)

Archiv (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Vědcům i veřejnosti jsou teď k dispozici dokumenty Západoindické společnosti, několika společností obchodujících s otroky nebo oficiální dokumenty o holandské okupaci západoafrického pobřeží. V archivu jsou i informace o holandských otrokářských pevnostech v západní Africe, náhodně objevené v londýnském národním archivu.

Francie na výročí rwandské genocidy zpřístupnila své archivy, obsahují korespondenci tehdejší vlády

Číst článek

Archivy ukazují rozměry holandského obchodu s otroky a jeho důsledky. Například loď De Rusthof vyplula v roce 1733 ze západní Afriky se 719 otroky na palubě. Cestu do města Paramaribo v dnešním Surinamu jich však přežilo jen 334, řekl listu NL Times historik Leo Balai.

Společná digitalizace

Slavnostní spuštění digitálního archivu, kterého se ujala ministryně školství Ingrid van Engelshovenová, je součástí odborné konference o původu otroctví a otrokářství pořádané společně nizozemským národním archivem, knihovnou a muzeem Rijksmuseum. Na digitalizaci se od roku 2013 podílelo devět organizací z Nizozemska, Británie, Guyany a Surinamu.

Nizozemsko získalo během 17. a 18. století rozsáhlá zámořská území v Asii, Americe i Africe. Nová území získávalo prostřednictvím specializovaných soukromých společností, mezi které patřila i Nizozemská Západoindická společnost. Ta například založila město dnes známé jako New York, ale provozovala také přes 300 otrokářských lodí, kterými vozila lidi z Afriky do Ameriky. Dochované archivy společnosti jsou součástí dokumentárního kulturního dědictví UNESCO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme