Národní fronta je ve Francii stále populárnější. Jak moc, ukážou místní volby

V neděli proběhne ve Francii druhé kolo voleb do místních zastupitelstev. První kolo před týdnem ukázalo, že se na francouzské politické scéně už silně etablovala Národní fronta vedená Marine Le Penovou, která sice volby nevyhrála, ale získala srovnatelně hlasů jako Svaz pro lidové hnutí Nicolase Sarkozyho a více než socialisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová

Předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová | Zdroj: Reuters

„Nezaměstnanost, přistěhovalectví, bezpečnost, to jsou všechno otázky, které Francouze dnes zajímají a kde cítí, že právě tyto oblasti vládu nezajímají. A za současný stav, to zdůrazňuji, je zodpovědná právě vláda,“ hřímá Marine Le Penová a její slova padají na úrodnou půdu.

Francouzští voliči si už pomalu zvykají volit její Národní frontu, ta se po prvním kole komunálních voleb etablovala na francouzské politické scéně a v některých regionech jasně vyhrává.

Přehrát

00:00 / 00:00

V městečku Henin-Beaumont, v tradiční baště Marine Le Penové, natáčel zpravodaj Jan Šmíd

Teď jsem ve městě Hénin-Beaumont, tradiční baště Marine Le Penové, asi padesát kilometrů jižně od Lille. Tady na severu Francie je Národní fronta velmi silná. Co místní obyvatele zajímá nejvíce, co chtějí, aby kandidáti, kteří usilují o jejich hlasy, řešili? Která témata jsou pro ně klíčová?

„Práce a bezpečnost nás zajímají nejvíce a jiné části programu už méně. Je to město hornické, doly jsou zavřené a všude je velká nezaměstnanost. To je velký problém,“ říká mi asi pětapadesátiletá žena pracující v supermarketu. Hned dodává, že všichni tu volí Marine Le Penovou, která je tu prý velmi oblíbená.

„Dívejte se na támhle ty lidi, jak obcházejí auta a brzy se pokusí dostat se dovnitř. A viděli jste to BMW, jak krouží kolem. To jsou přistěhovalci z Magrebu, ze severní Afriky. Už jsme volali policii, to je tady pořád,“ pohoršuje se asi šedesátiletý muž, který si vyšel na procházku se psem.

Rasismus v postojích Le Penové prý není

Moc se mu nedivím, pořád kroužím kolem náměstí s krásným kostelem a mám obavy se trochu vzdálit, nechci tu nechat auto bez dozoru. Zajímám se o to, jaká vlastně je šéfka Národní fronty.

„Řeknete jí dobrý den a ona vám odpoví. Chcete se jí na něco zeptat, zastaví se a mluví s vámi. A navíc máte pocit, že ji neobtěžujete,“ říká mi a já se tohoto muže ptám, jestli si nemyslí, že jsou některé postoje Marine Le Penové až rasistické.

„To je hloupost, máme pocit, že se snaží tu situaci řešit, není možné legalizovat úplně všechny a ona to říká otevřeně. Nevidím v tom nic rasistického,“ dodává muž.

Marine Le Penová v městečku Hénin-Beaumont volí. Starostou je Steeve Briois, který dostal jedenapadesát procent hlasů. Podle šéfky Národní fronty se ukazuje, že lidé volí tuto stranu i tam, kde vládnou starostové této strany, což podle ní značí, že jsou s jejich prací spokojeni.

Druhé kolo voleb v neděli může také potvrdit, že Národní fronta získává na popularitě nejen na severu a jihu v Provence - v oblastech s tradiční podporou, ale i na západě a východě země, kde nikdy příliš silná nebyla.


Zvětšit mapu

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme