Národní frontu vyšetřují, její poslanci měli podvádět. Podle Le Penové jde o manipulaci

Francouzská justice vyšetřuje krajně pravicovou stranu Národní fronta Marine Le Penové kvůli podezření z podvodu v souvislosti s platy asistentům europoslanců této strany. Informovala o tom agentura AFP s tím, že vyšetřování začalo v polovině prosince. Ve čtvrtek tuto informaci tamním médiím potvrdila francouzská justice. Le Penová vyšetřování považuje za manipulaci, „zastaralé metody politikaření a perzekvování oponentů“ podle ní nezemřely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marine Le Penová v Evropském parlamentu | Foto: flickr.com, Evropský parlament, CC BY-NC-ND 2.0

Případ se týká příjmů 20 lidí, kteří jsou registrovaní jako asistenti 24 poslanců Evropského parlamentu za Národní frontu a platí je Evropský parlament. Podle podezření ale ve skutečnosti pracují jen pro stranu v jejím ústředí v Nanterre u Paříže.

Na možné zneužívání financí europarlamentu upozornilo francouzskou justici a unijní Úřad pro boj proti podvodů (OLAF) už v roce 2015 vedení EP.

Na základě stále probíhajícího vyšetřování úřadu OLAF již EP požádal tři europoslance za Národní frontu, aby neoprávněně vyplacené peníze na asistenty vrátili. Například loni v září informoval EP europoslankyni a šéfku strany Marine Le Penovou, aby vrátila 339 946 eur (asi 9,2 milionu korun), které dostala v letech 2010-2016 na dva své asistenty.

Jak ve čtvrtek napsal server euobserver.com, nynější vyšetřování Národní fronty ve Francii zahrnuje podezření ze zpronevěry, organizovaného podvodu a falšování dokumentů.

Politikaření a perzekvování oponentů

Le Penová, která má velké šance postoupit v letošních prezidentských volbách do druhého kola, reagovala na informaci o zahájení vyšetřování pobouřeně. Vyšetřování označila za součást politické manipulace.

„Stalo se to uprostřed volební kampaně. Je jasné, že to je součást čistě politické agendy. Zastaralé metody politikaření a perzekvování oponentů nezemřely,“ řekla Le Penová agentuře AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme