Národní park Torres del Paine je opět v plamenech. Zase kvůli neukázněným turistům

Lesy v jihoamerickém přírodním parku Torres del Paine už několik dní hoří. Podle chilských úřadů jsou současné požáry nejničivější za posledních několik let. Zároveň je to další katastrofa, kterou zavinil neopatrný turista.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči bojují s požárem v národním parku Torres del Paine | Foto: Reuters

Požáry jsou ve známém parku Torres del Paine, který ročně navštíví víc než 100 tisíc turistů, poměrně časté. Vane tam totiž silný vítr a zvlášť v létě se případný oheň šíří doslova nezadržitelně.

Nynější katastrofu má podle chilských úřadů na svědomí izraelský turista Rotem Winter. Údajně totiž řádně neuhasil roli toaletního papíru, kterou předtím zapálil. Teď mu hrozí pokuta a až 60 dní vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lesy v jihoamerickém přírodním parku Torres del Paine opět hoří. Situaci sleduje redaktor Pavel Polák

Ačkoliv se Singer podle Chilanů k neúmyslnému založení požáru přiznal, on sám svou vinu popírá. Kritiku si vysloužili i chilské úřady a hasiči, kteří prý měli zareagovat rychleji a ve větším počtu.

Park podobně ničivý požár zažil naposledy v roce 2005, kdy jej svou neopatrností zavinil český turista. Chtěl si na lihovém vařiči udělat polévku tam, kde neměl, popelem tehdy lehlo 14 tisíc hektarů porostu.

Česká republika pak nabídla Chile pomoc a do Patagonie poslala experty, aby se pokusili alespoň část spáleniště zalesnit.

Nyní už plameny spálily přes 12 a půl tisíce hektarů. Podle odborníků, kteří v Chile vedli český projekt, vyroste les z nově vysázených stromů vzhledem k drsným podmínkám pro vegetaci za 150 až 200 let.

Pavel Polák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme