Nároky na královskou svatbu jsou vysoké. Sňatek ale škrobený nebyl, říká Špaček

V Londýně ve Westminsterském opatství se dnes krátce po poledni oženil princ William s Kate Middletonovou. Podle odborníka na etiketu Ladislava Špačka nebyla svatba příliš rigidní, a to i přesto, že královský sňatek přináší vyšší nároky na dvorní etiketu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn. Svatba Kate a Williama. | Zdroj: Reuters

„Královská svatba je jedním z nevyšších výrazů monarchie a je sledována celým světem. Na televizní přenos se dívaly miliardy lidí. A britská monarchie je nejen v Evropě, ale i ve světě nejvíc ctěná, takže je to obrovská odpovědnost prakticky za všechny monarchie,“ říká Špaček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na etiketu Ladislav Špaček v Světě o třetí.

Proto podle něj musí být protokol naprosto nejvyšší a musí být vycizelovaný. „Ale to neznamená, že do něj není možné vkládat osobní prvky. To ostatně platí o každém protokolu,“ podotýká Špaček. Ceremoniál Kate a Williama podle něj proto nebyl tak tuhý a rigidní, jako bývaly svatby v 19. a v první polovině 20. století. Připomněl, že ale už svatba prince Charlese s princeznou Dianou byla v duchu vyššího modernismu.

„Kate Middletonová je praktická, moderní dívka. William se také chová jako naprosto běžný britský důstojník. Oba dva si zachovali určitou civilnost,“ vysvětluje Ladislav Špaček s tím, že obřad není možné udělat ještě civilnějším. Celé divadlo kolem svatby a ‚komediální třeštění‘ dokazuje, že se monarchie přeci jen dává na cestu modernějšího výrazu, než tomu bývalo dříve.

Veřejnost se ale dnes upírala také k princi Harrymu. „On se chová vždy nezbedně, narozdíl od prince Williama, který je uměřený a který se před oltářem choval velmi důstojně. Harry se tam velmi ošíval, otáčel se, což je při průvodu budoucí princezny nepřípustné. Neustále tam něco šeptal a vtipkoval,“ upozorňuje Špaček.

Královská rodina také zakázala zlehčování sňatku. „Královský sňatek je jeden z největších atributů britské monarchie, je to největší sláva. Pro britskou monarchie je to jeden ze státních symbolů. Je to naprosto mimořádná událost za účasti mimořádných hostí a jakékoli zlehčování rozhodně není na místě. Například bulvární výpady královská rodina těžce nese a je přirozené, že se proti tomu ohradila,“ dodává Špaček.

Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme