Japonci přivítali nového císaře. Naruhito k nim promluvil z balkonu paláce

Nový japonský císař Naruhito v sobotu poprvé vystoupil před poddanými. V uplynulém týdnu plném nástupnických obřadů ho mohli lidé vidět jen v televizi. Stovky tisíc Japonců tak neváhaly a vyrazily císaře pozdravit přímo do paláce v Tokiu.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonci poprvé veřejně přivítali nového císaře. Naruhito k nim promluvil z balkonu císařského paláce | Foto: Issei Kato | Zdroj: Reuters

Když se Naruhito objevil na zaskleném balkonu paláce, dav pod ním propukl v jásot. Právě na tenhle moment lidé čekali ve frontách před palácem dlouhé hodiny.

Nejstarší vládnoucí dynastie má nového císaře, na japonský trůn nastoupil Naruhito a začala éra Reiwa

Číst článek

Kromě pokřiku se celým náměstím nesl také třepotavý zvuk tisíců papírových japonských vlajek.

Naruhito pak v projevu lidem poděkoval za návštěvu a zopakoval, že si pro národ přeje hlavně mír a štěstí.

„Jsem hluboce vděčný a potěšený tím, že jste mne dnes přišli oslavit. Přeji vám zdraví a štěstí a upřímně doufám, že naše země bude nadále spolu s ostatními usilovat o světový mír a rozvíjet se,“ řekl císař.

Pilot, vášnivý cyklista i jeden z nejbohatších lidí na světě. Na thajský trůn oficiálně usedl Ráma X.

Číst článek

Přihlížející Japonci si rodinu fotografovali a dávali najevo radost.

Emeritní císař

Naruhito usedl na trůn ve středu po otci Akihitovi, který rezignoval ze zdravotních důvodů a jako první japonský panovník za posledních 200 let se trůnu vzdal. Má nyní titul emeritního císaře, ale on ani jeho choť Mičiko se v sobotu na balkoně neukázali.

Podle agentury AP Akihito nechce vyvolávat dojem, že zasahuje do císařových pravomocí.

K císařském paláci v sobotu přišlo podle odhadů 65 tisíc lidí a aby se mohl panovník pozdravit se všemi, má se v sobotu objevit ještě několikrát. Lidé stojí u paláce v dlouhé frontě.

Devětapadesátiletý Naruhito absolvoval studium na Oxfordské univerzitě a je prvním císařem narozeným po 2. světové válce.

mach, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme