'Narušujete dobré jméno našich vojáků.' V Polsku padla první žaloba na základě zákona o holokaustu

Polská konzervativní organizace Tvrz dobrého jména podala první žalobu na základě kontroverzního zákona, který počítá až s tříletým vězení za připisování odpovědnosti za válečné zločiny "polskému národu nebo polskému státu". Žaloba se týká článku na argentinském zpravodajském portálu Página12, informuje na svých internetových stránkách Gazeta Wyborcza.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městečko Jedwabne na východě země. Poláci tam v roce 1941 spáchali Pogrom na místních Židech

Městečko Jedwabne na východě země. Poláci tam v roce 1941 spáchali Pogrom na místních Židech | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Ve článku na portálu Página12 se píše o pogromu v městečku Jedwabne z léta 1941, na němž se podíleli i Poláci. Text byl ovšem doplněn fotografií, na níž jsou mrtví bojovníci polského poválečného protikomunistického odboje.

„Spojení těchto dvou témat: informace o zločinu proti Židům v Jedwabném během nacistické okupace a vyobrazení padlých vojáků (protikomunistického odboje) je činností, která škodí polskému národu a narušuje dobré jméno polských vojáků," uvedla k žalobě na Páginu12 organizace Tvrz dobrého jména (Reduta Dobrego Imienia – RDI) která si dala za cíl informovat o pomluvách namířených proti Polsku. „Jde o cílené zneužití (informací), které má čtenáře utvrdit o polském antisemitismu," napsali také aktivisté z RDI.

Zákon o holokaustu? 'Je to absurdní. Nebýt vědcem, spáchal bych trestný čin,' říká polský historik

Číst článek

Zákon, který vstoupil v platnost začátkem tohoto měsíce, způsobil krizi ve vztazích mezi Polskem a Izraelem. Izraelští představitelé i lidé, kteří holokaust přežili, mají podezření, že účelem tohoto zákona prosazovaného vládnoucí národně-konzervativní stranou Právo a spravedlnost je znemožnit diskuzi o zločinech, jichž se za druhé světové války na Židech dopustili někteří Poláci. Polská vláda popírá, že toto by byl její záměr.

Konzervativní prezident Andrzej Duda zákon sice začátkem února podepsal, zároveň ho ale poslal k posouzení ústavnímu soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme