NASA musela znovu zrušit start raketoplánu Endeavour

Raketoplán Endeavour opět zůstal na zemi. Americký úřad NASA zrušil i plánovaný nedělní start kvůli špatnému počasí. Raketoplán má k mezinárodní vesmírné stanice dopravit poslední část japonské laboratoře Kibo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán Endeavour

Raketoplán Endeavour | Foto: US NAVY

"Počasí s námi v neděli bohužel nespolupracovalo," postěžoval si pracovník NASA zodopovědný za starty. Endeavour tak zůstal na zemi už počtvrté.

V červnu zhatil dva starty únik paliva, v sobotu 11 blesků, které uděřily v těsné blízkosti odpalovací rampy. technici proto museli prověřit všechny citlivé systémy, jestli je elektromagnetické výboje nepoškodily.

Nový termín startu je stanovený na dnešní podvečer místního času, ale předpověď počasí není optimistická. Hrozí další bouřky.

Dodejme, že sedmičlenná posádka Endeavouru má při šestnáctidení misi za úkol dopravit k Mezinárodní vesmírné stanici poslední část japonské laboratoře Kibo. Při pěti výstupech do volného prostoru k ní mají astronauti přimontovat zvláštní plošinu pro pokusy v otevřeném vesmíru. Jeden z astronautů Timothy Kopra pak vystřídá na palubě stanice Japonce Koičiho Wakatu, který je tam od března.

Přečtěte si také:
Připravuje se další start raketoplánu Endeavour
Americká NASA odložila start raketoplánu kvůli bleskům
Start raketoplánu Endeavour se znovu odkládá kvůli úniku paliva
K Hubbleovu teleskopu poletí česká vlajka a Nerudovy básně
Raketoplán Endeavour se vrátil z mise k ISS na Floridu
Raketoplány a ISS
Raketoplán Endeavour úspěšně dosedl na pevnou zem
Raketoplán Endeavour po úspěšném startu míří k ISS
.

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme