NASA odložila start nejmodernější sondy na Mars

Americká Národní agentura pro letectví a vesmír dnes ráno oznámila, že odkládá o 24 hodin start nejmodernější družice, která měla dnes zahájit svoji vesmírnou pouť k Marsu. Důvodem odkladu jsou podle NASA technické problémy, které by mohly postihnout nosnou raketu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povrch Marsu

Povrch Marsu | Foto: NASA

Dvoutunová družice nazvaná Mars Reconnaissance Orbiter měla vzlétnout z floridského Mysu Canaveral dnes mezi 13:54 a 15:39 SELČ. Nový start je plánován na čtvrtek mezi 13:50 až 15:50 SELČ.

Oběžné dráhy Marsu má družice dosáhnout v březnu 2006 a v listopadu téhož roku by měla zahájit zkoumání povrchu rudé planety. Jejím úkolem bude shromáždit tolik údajů jako všechny dosavadní sondy dohromady.

"Je to poslední umělá družice Marsu v tomto desetiletí a jejím cíle je dokončit komplexní průzkum planety tak, abychom lépe poznali její chemické podpovrchové složení, našli případně vodu do hlouby jednoho kilometru a zjistili, jak se to má s vývojem klimatu na této planetě," vysvětlil odborník na astronomii a kosmonautiku Marcel Grün.

Na palubě se nachází teleskopická kamera s největší rozlišovací schopností, kterou kdy NASA k planetě vyslala. Kamera má být schopna rozlišit z výšky 320 kilometrů předměty o velikosti psacího stolu. Vědci doufají, že jim sonda pomůže zjistit, zda případné podzemní zásoby vody usnadní vybudování stálé základny na této planetě. Zmapuje také možná místa pro přistání lidské posádky.

Projekt v hodnotě 720 milionů dolarů je prvním krokem na cestě k uskutečnění cíle vytyčeného prezidentem Georgem Bushem, podle něhož by měly nové kosmické lodi vyrazit k Marsu s lidskou posádkou nejpozději v roce 2020.

Stanislav Vintr, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme