NASA odložila start raketoplánu Discovery

Raketoplán Discovery nevzlétl. Kvůli špatnému počasí NASA jeho start odložila. Další pokus je naplánován na středu v 7.10 SELČ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán Discovery STS-92 při startu | Foto: www.mediaarchive.ksc.nasa.gov

Mise raketoplánu Discovery má tentokrát silný evropský rozměr. Na jeho palubě bude Švéd Christer Fuglesang, který se má zúčastnit dvou ze tří plánovaných výstupů do vesmíru.

Raketoplán vynese k Mezinárodní vesmírné stanici nákladní modul Leonardo s evropským laboratorním zařízením: například speciálním mrazícím boxem pro vědecké vzorky nebo pecí pro pokusy se slitinami.

Mise má trvat 13 dnů. Na vesmírné stanici zůstane členka posádky Nicole Scottová a zpět na zemi se v raketoplánu po pěti týdnech na stanici vrátí astronaut Tim Kopra.

Americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír zbývá ještě osm letů raketoplánů, než je v roce 2010 pošle do výslužby. Během plánovaných letů se počítá s dokončením orbitálního komplexu opravou Hubbleova teleskopu.

Letos je plánováno pět letů. Náhrada za raketoplány pak bude k dispozici nejdříve v roce 2015, do té doby budou stanici zásobovat a posádku vozit jen ruské Sojuzy.

Přečtěte si také:
Americký raketoplán Endeavour je v pořádku na Zemi
NASA už popáté odložil start raketoplánu Endeavour
NASA musela znovu zrušit start raketoplánu Endeavour
Připravuje se další start raketoplánu Endeavour
Americká NASA odložila start raketoplánu kvůli bleskům
Start raketoplánu Endeavour se znovu odkládá kvůli úniku paliva
K Hubbleovu teleskopu poletí česká vlajka a Nerudovy básně
.

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme