NASA připravuje další start raketoplánu Discovery

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku oznámil, že raketoplán Discovery odstartuje začátkem července k další vesmírné misi. Američané vyšlou raketoplán na oběžnou dráhu, přestože se nepodařilo odstranit všechna rizika na plášti vnější palivové nádrže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzlet raketoplánu Discovery | Foto: NASA

Odborníci z vesmírného střediska NASA potvrdili, že se jim nepodařilo zkonstruovat nový kryt a upevnění palivové nádrže. Hrozí tedy stále, že se po startu mohou odtrhnout malé částečky izolační pěny. Tato závada vedla před třemi lety ke katastrofě raketoplánu Columbia.

Konstruktéři proto provedli vůbec nejrozsáhlejší rekonstrukci celého systému. Vybavili také posádku speciální konstrukcí se senzory, aby astronauti mohli před návratem na zem zkontrolovat, zda není poškozen povrch křídel a tepelný štít.

Americké raketoplány už dosluhují

Jejich povrch trpí zejména s každým dalším dnem stráveným ve vesmíru. Z provozu budou současné raketoplány vyřazeny do roku 2010. Zatím není úplně jasné, jaké stroje je nahradí.

Nejspíše to budou zcela nové konstrukce raketoplánů, které budou využívat modernizované verze nynějších nosných raket. NASA by také chtěla mít dva typy raketoplánů. Jeden určený pouze pro astronauty a druhý nákladní, který by do vesmíru vynášel velké komponenty, hlavně části velkých kosmických stanic.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme