NASA řeší další problém s izolační vrstvou Discovery

Po úspěšné opravě na tepelném štítu raketoplánu Discovery přímo ve vesmíru řeší NASA poslední problém, který by mohl stát v cestě pondělnímu návratu plavidla na Zemi. Jde o trhlinu v izolační vrstvě poblíž průzorů, která by se při sestupu mohla ještě více rozšířit. Není vyloučeno, že by odborníci mohli přistoupit k další opravě na oběžné dráze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký astronaut Steve Robinson při práci v nákladovém prostoru raketoplánu Discovery | Zdroj: ČTK

Nyní není mimo hru žádná hypotéza, prohlásil zástupce ředitele programu letů raketoplánů Wayne Hale. Rozhodnuto podle něho bude s konečnou platností až poté, co budou známy konečné výsledky testů s malými kousky izolační vrstvy v kalifornských laboratořích NASA.

Pravděpodobnost varianty opravy ve vesmíru však Hale označil za malou. "Pro každý případ skupina, která připravuje výstupy do vesmírného prostoru, vypracovala plán případného zásahu, bude-li nutný", podotkl Hale.

Americký astronaut Stephen Robinson ve středu opravil nerovnosti na tepelném štítu Discovery, aby se plavidlo mohlo hladce vrátit na Zem. Rukou při tom úspěšně vytáhl oba výčnělky izolační hmoty o délce asi 2,5 centimetrů, které by při vstupu do zemské atmosféry mohly způsobit místní přehřátí trupu a ohrozit úspěšné přistání raketoplánu.

Martin Hromádka, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme