NASA zastavila další lety raketoplánů

Do vesmíru zatím nevzlétne žádný další americký raketoplán. Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že s okamžitou platností pozastavila přípravu dalších letů. Chce nejdříve vyšetřit příčinu odloupnutí destičky žárové izolace při úterním startu Discovery. Právě poškození této izolace na raketoplánu Columbia způsobilo před dvěma a půl roku katastrofu. Posádka Discovery ale podle NASA není v ohrožení a může se bezpečně vrátit domů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán Discovery právě odstaroval | Foto: AFP

Jen 30 hodin po úspěšném startu raketoplánu Discovery se situace v pozemních vesmírných střediscích na floridském mysu Canaveral a v texaském Houstonu zdramatizovala.

Manažer programu letů raketoplánů Bill Parsons novinářům oznámil, že NASA nevyšle na oběžnou dráhu žádné další vesmírné plavidlo, dokud se nevysvětlí, proč se při startu Discovery opakovaly problémy s odlupováním velkého kusu izolační pěny.

Rozbory fotografií pořízených při vzletu mají potvrdit podrobnější kontroly povrchu Discovery pomocí mechanického ramene přímo v kosmu. Představitel NASA přiznal, že se objevily problémy, které odborníci nečekali, současní mise ale podle něj ohrožena není.

Na fotografiích palivové nádrže, která se oddělila od lodi podle plánu těsně před tím, než dosáhla oběžné dráhy, jsou vidět nejméně tři oblasti, kde se odtrhly kusy pěnové izolace, řekl Parsons. Největší ze tří úlomků je přibližně stejně tak velký jako byl ten, který zahubil Columbii, ale video jasně ukázalo, že odpadl a nenarazil do lodi, dodal.

Astronauti také musí zjistit, zda je potřeba opravit malé poškození žárové izolace na krytu podvozku raketoplánu. NASA nebije na poplach, ale bere problém vážně. Další testovací mise se měla vydat k Mezinárodní vesmírné stanici v září. Nyní je start raketoplánu Atlantis odložen na neurčito.

Parsons zdůraznil, že dvanáctidenní mise Discovery je zkušebním letem, který má prověřit bezpečnost příštích letů raketoplánů. Odmítl připustit, že raketoplány, které slouží již 24 let, by měly skončit. Nechtěl také spekulovat, kdy poletí další raketoplán, ale nevyloučil, že nynější let Discovery je bude letos jediný.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme