NASA znovu odložila start sondy na Mars

Americká Národní agentura pro letectví a vesmír musela znovu odložit start družice k Marsu. Sonda nazvaná Mars Reconnaissance Orbiter měla odletět do vesmíru původně ve středu, druhý pokus byl plánován na dnešek. Na Zemi jí nakonec o dalších 24 hodin zdržely technické problémy nosné rakety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sonda Mars Reconnaisance Orbiter

sonda Mars Reconnaisance Orbiter | Foto: AFP

Start americké družice NASA zastavila až v době, kdy už běželo dnešní startovací okno a palivo bylo v nádržích. Počasí na floridském Mysu Canaveral umožňovalo hladký vzlet.

Důvodem dnešního zdržení jsou problémy se softwarem rakety Atlas Five, kterou NASA zkouší poprvé. Také ve středu byl start odložen nejméně o 24 hodin kvůli technickým problémům s nosnou raketou.

Oběžné dráhy Marsu má družice dosáhnout v březnu 2006 a v listopadu téhož roku by měla zahájit zkoumání povrchu rudé planety. Jejím úkolem bude shromáždit tolik údajů jako všechny dosavadní sondy dohromady.

Dvoutunová sonda má na palubě teleskopickou anténu s vysokou rozlišovací schopností. Z výšky 320 kilometrů rozpozná předměty velikosti jízdního kola. Spolu se dvěma dalšími kamerami, radarem a radiometrem prozkoumá planetu od atmosféry přes povrch až po podzemí.

Získané údaje mají napovědět, jak to bylo s vodou na Marsu a zda se na rudé planetě nenajdou nějaké formy života. Vědci doufají, že jim sonda pomůže zjistit, zda případné podzemní zásoby vody usnadní na Marsu vybudování stálé základny. Zmapuje také možná místa a podmínky pro přistání lidské posádky.

Projekt v hodnotě 720 milionů dolarů je prvním krokem na cestě k uskutečnění cíle vytyčeného prezidentem Georgem Bushem, podle něhož by měly nové kosmické lodi vyrazit k Marsu s lidskou posádkou nejpozději v roce 2020.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme