NASA zvažuje předčasný návrat Columbie

Na palubě amerického raketoplánu Columbia se několik hodin po startu vyskytly problémy s rozvodem chladiva. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír nyní zvažuje, zda předčasně neukončí jeho jedenáctidenní misi, jejímž hlavním úkolem je modernizace Hubbleova vesmírného teleskopu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

raketoplán | Foto: NASA

Podle NASA způsobil problém zřejmě malý úlomek v rozvodu, pozemní kontroloři však neočekávají, že by zařízení zcela vypovědělo službu.

Nejstarší americký raketoplán odstartoval z mysu Canaveral na Floridě s jednodenním zpožděním v pátek. Čtvrteční start musel být odložen kvůli nepříznivému počasí.

Raketoplán se vydal z floridského mysu Canaveral na misi, během níž astronauti provedou pět výstupů do vesmíru, které jsou považovány za jedny z nejtěžších v historii americké astronautiky. Cílem mise sedmičlenné posádky Columbie je opravit a zmodernizovat Hubbleův vesmírný teleskop. Zařízení krouží po oběžné dráze již dvanáct let. Pokud se náročná operace podaří, prodlouží se délka, na kterou teleskop vidí do vesmíru, desetinásobně.

Columbia by měla zakotvit u Hubbleova teleskopu v neděli. Posádka pak zahájí náročný proces, během kterého bude nucena vůbec poprvé na teleskopu vypnout proud.

Olga Krupauerová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme