Naše mise při EU má málo lidí

Bezpečnostní prověrky brzdí posílení naší mise při Evropské unii v Bruselu. Ta přitom na sebe po podpisu přístupové smlouvy bere nutně nové úkoly a potřebuje zdvojnásobit stav. V extrémním případě se čeká na vybranou diplomatku už skoro rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Evropské komise v Bruselu | Foto: Euroskop

"Ano, v několika případech to představuje již problém," říká Radiožurnálu náš velvyslanec při EU Pavel Telička. Nejde přitom jen o diplomaty, prověřeni musí být všichni. "Paradoxně ještě horší situace je u administrativního personálu. My prostě bychom potřebovali mít na misi dvojnásobek, ne-li téměř trojnásobek stavu asistentek, sekretářek, a jsme na 4. To je prostě situace pomalu už neúnosná."

Čekání na prověrky se přitom netýká jenom bruselské mise. Je to velký problém a nesmírně to ztěžuje naši práci, konstatuje šéf naší diplomacie Cyril Svoboda. Podle mluvčího ministerstva Víta Koláře, potřebuje Černínský palác akutně prověřit 140 lidí. Nevyřízené zůstávají přitom i některé žádosti podané v roce 1999.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme