Naši chemici v Kuvajtu se přesunují k důležitým objektům

Příslušníci česko-slovenské jednotky protichemické ochrany v Kuvajtu opouštějí svou základnu Camp Dauhá. Od víkendu budou hlídkovat v rezidenčních čtvrtích kuvajtské metropole. Automobily s vybavením schopným měřit a identifikovat případné chemické nebo biologické látky v ovzduší budou rozmístěny v blízkosti klíčových objektů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští chemici v Kuvajtu

Čeští chemici v Kuvajtu | Foto: Armáda ČR

Přesun českých a slovenských chemiků na území Kuvajtu Radiožurnálu potvrdil Vladimír Lukovský z tiskové služby generálního štábu. "Tyto prostory jsou v blízkosti důležitých a významných objektů státu Kuvajt. Od soboty zahájí společná česko-slovenská jednotka monitorování radiační, chemické a biologické situace se zaměřením na tyto významné státní objekty."

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Lukovský o přemístění chemiků

Na základně Camp Dauhá podle mluvčího zůstane nezbytně nutný počet chemiků pro zabezpečení logistické podpory.

Stovky amerických vojenských vozidel, především kamionů a džípů, vjely do východního Turecka směrem k irácké hranici. Podle tamních úřadů jsou vozy určeny pro tři a půl tisíce vojenských odborníků, kteří mají připravit rozmístění amerických jednotek v Turecku v případě války s Irákem.

Přípravné práce byly zahájeny, přestože rozmístění amerických vojáků nepovolil turecký parlament. Váleční experti tak mohou pouze připravit vybrané turecké přístavy, letiště a základny pro armádu USA. Ta zde chce rozmístit pro takzvanou severní frontu asi 62 000 mužů.

Británie je připravena diskutovat o změnách v návrhu nové rezoluce Rady bezpečnosti umožňující válku s Irákem, i když nemíní slevit z jejich principů. V sídle OSN to řekl britský ministr Jack Straw. Nepřejeme si vojenskou akci, ale chceme, aby Irák splnil své závazky, uvedl Straw, který se nevyjádřil víc k tomu, jak by rezoluce mohla být doplněna. Zdůraznil současně, že v postupu vůči Bagdádu je nezbytná "věrohodná hrozba nasazení síly". Straw také řekl, že Saddám Husajn by mohl zůstat u moci, pokud by plně odzbrojil.

Marika Táborská, Martin Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme