Násilí na Blízkém východě: 13 mrtvých, mnoho raněných

Blízkým východem dnes otřásala další vlna násilností, která si vyžádala život nejméně třinácti lidí a přes 30 bylo zraněno. Deset židovských osadníků se stalo oběťmi útoků palestinských útočníků na autobus u židovské osady Emmanuel na západním břehu Jordánu. Izraelská armáda večer odpověděla leteckými útoky v Gaze a Nábulusu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blízký východ | Foto: ČTK/EPA

U silnice, po které projížděl autobus a několik soukromých vozidel, vybuchly dvě nastražené nálože. Nejméně tři útočníci pak zahájili na autobus a automobily útok puškami a granáty. Podle izraelských zdrojů stříleli i na sanitky, které přijely pro raněné. Jeden z útočníků na místě zastřelen, další dva zřejmě uprchli do nedalekého města Nábulus. K odpovědnosti za útok se přihlásilo ozbrojené křídlo hnutí islámského odporu Hamás, Kásam.

I v pásmu Gazy se stali židovští osadníci terčem útoku. U osady Guš Katif došlo ke dvěma sebevražedným pumovým útokům, při kterých zahynuli dva atentátníci a nejméně čtyř osadníci byli zraněni. Izrael obvinil z odpovědnosti za útok palestinskou reprezentaci, přestože autonomie útoky ihned odsoudila. Palestinský předák Jásir Arafat dnes rozhodl uzavřít všechny instituce náležející radikálním organizacím Hamas a Islámský džihád. Informovala o tom agentura Reuters, která citovala z oficiálního prohlášení palestinské samosprávy.

Izraelské bojové letouny F-16 už provedly nálety na stanoviště palestinských bezpečnostních složek ve městech Gaza a Nábulus. Podle televize CNN nejmíň jedna bomba dopadla blízko sídla Jásira Arafata, který je nyní v Ramalláhu. Z dosavadních informací není jasné, zda byl někdo raněn. Užší bezpečnostní kabinet izraelské vlády má v noci rozhodnout o dalších odvetných krocích. P

Při předchozích dnešních incidentech se střetli izraelští vojáci s Palestinci v palestinském autonomním městě Džanín na západním břehu Jordánu. Podle palestinských zdrojů bylo při přestřelce raněno 14 lidí. Čtyři Palestinci přišli o život a 20 bylo raněno při nočním útoku izraelské armády na palestinské komando v pásmu Gazy.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme