Násilí na Blízkém východě neustává

Nejméně 15 zraněných si vyžádal nejnovější palestinský atentát v izraelském městě Herzlija, které leží nedaleko Tel Avivu. Atentátník podle očitých svědků při výbuchu zahynul. K explozi došlo v jedné z restaurací na hlavní třídě. Při jiném útoku, tentokrát na Západním břehu Jordánu, byli zraněni tři izraelští studenti. Vedle izraelského autobusu mezi dvěma židovskými osadami explodovala nastražená výbušnina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští vojáci | Foto: ČTK/AP

Jak uvádí blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, incident se odehrál u autobusové zastávky mezi dvěma židovskými osadami poblíž Hebronu. Izraelský rozhlas uvedl dosavadní výsledky vyšetřování, podle kterých viděli očití svědkové na místě incidentu mladého Palestince, který na zastávce krátce před výbuchem odložil zřejmě tašku a poté odešel. Studenti, kteří utrpěli zranění, měli na zastávce do autobusu nastoupit a vrátit se ze školy domů.

Židovské osady na Západní břehu Jordánu a v Pásmu Gazy jsou jedním ze sporných bodů mezi Izraelem a Palestinci. Jejich budování začalo po obsazení těchto území Izraelem v arabsko-izraelské válce v roce 1967, poté, kdy z těchto území docházelo k útokům na židovský stát. Dnes v nich žije kolem 200 tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev o útoku na autobus

Z Blízkého východu je hlášena i řada dalších incidentů. Ve východním Jeruzalémě pobodal jeden Palestinec izraelského policistu. Jiný Palestinec odcizil na tom samém místě nákladní vůz naložený plynovými bombami a zaparkoval jej na severu Tel Avivu. Izraelská policie ale auto pomocí vyhledávajícícho čipu uvnitř vozu našla. Domnívá se, že mohlo jít o přípravu dalšího násilného útoku.

Jana Petrová, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme