Násilí na Haiti komplikuje boj lékařů s cholerou

Nepokoje kvůli šíření cholery sužují haitskou metropoli Port au Prince. Střety s policií si vyžádaly už dva mrtvé. Haiťané totiž napadají mírové jednotky a viní je z toho, že infekci na ostrov zavlekly. Přestože doktoři tvrdí, že je to velmi nepravděpodobné, stovky mladíků staví v ulicích barikády, pálí pneumatiky a útočí na policejní stanice a vozidla OSN. Tím komplikují i práci lékařů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cholera zabila na Haiti už 1100 lidí

Cholera zabila na Haiti už 1100 lidí | Zdroj: ČTK

Cholera už se rozšířila po celé zemi a zahubila přes 1100 lidí.

„Tohle je holčička, kterou přivezli asi ve tři ráno. Okamžitě mě vzbudili a snažili jsme se ji zachránit, ale už bylo pozdě. Bohužel, byla příliš dehydratovaná, a tak jsme ji nemohli pomoci,“ stěžuje si po marných pokusech o oživení asi šestileté pacientky doktor pracující v jedné z mnoha nemocnic, které zřídila na Haiti organizace Lékaři bez hranic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Násilí na Haiti komplikuje boj lékařů s cholerou. Situaci popisuje redaktor Ondřej Bouda

Bezútěšnou situaci popisuje i jeho nadřízená: „Cholera se objevila asi v polovině října, ale velmi rychle se šířila po celé zemi. Před týdnem dorazila do hlavního města a teď už je ve všech regionech.“

Nemoc se šíří tak rychle, že malá nemocnice se 70 lůžky přestává stíhat. „Už brzy naše kapacita nebude stačit. Teď jsme úplně plní a už musíme odmítat pacienty, které k nám pošlou vesničtí doktoři, protože víme, že se o ně nedokážeme postarat,“ říká lékařka.

Na začátku epidemie doktoři v této nemocnici ošetřovali asi tři nové případy denně. Dnes už je to přes 300. Přitom by stačilo tak málo.

„Preventivní opatření jsou jednoduchá. Stačí si mýt ruce a pít čistou vodu. Bohužel místní obyvatelé jsou tak chudí, že nemají ani na mýdlo natož na balenou vodu. Proto se epidemie šíří tak rychle,“ vysvětluje vedoucí nemocnice.

Pacientů je mnoho, lékařů málo

Přestože je cholera smrtelná a dokáže zabít člověka během 24 hodin, její léčba není obtížná. Většinou stačí pacientům dva dny hospitalizace. Během nich dostávají intravenózní výživu a antibiotika. Problém je v tom, že pacientů je příliš mnoho a lékařů v nejchudší zemi západní polokoule příliš málo. Navíc do nemocnice lidé chodí příliš pozdě.

„Tento pacient k nám dorazil už v letargickém stavu. Má studené končetiny a je velmi obtížné nahmatat jeho tep. Kůži má elastickou, že se dá vytáhnout a chvíli si i drží nový tvar. To je jasný příznak extrémní dehydratace,“ sklání se doktor nad dalším pacientem.

Nemocnice na Haiti jsou přeplněné, pacientů s cholerou je příliš mnoho | Foto: ČTK

Situace, ve které se spolu s kolegy nachází, je nezáviděníhodná. Cholera na Haiti nebyla přes sto let. A mezi místními vyvolala paniku. Bojí se neznámé choroby, která dokáže tak rychle zabíjet.

„Lidé ani nechtějí cholerové nemocnice poblíž svých domovů. Vyhrožují nám, že zdravotní střediska spálí, protože do nich chodí nemocní z celého okolí. Je vidět, že lidé mají opravdu strach,“ popisuje situaci jeden z místních zaměstnanců nemocnice.

Hněv padá na mírové jednotky

Strach a vztek si ventilují domorodci i na příslušnících jednotek OSN. Američtí vědci totiž zjistili, že se v Karibiku objevil jihoasijský druh bakterie. Lidé tak usoudili, že je do země zavlekli právě příslušníci modrých přileb.

Podle této teorie jsou údajnými původci nepálští vojáci, kteří si postavili latríny příliš blízko řeky, a kontaminovali tak pitnou vodu.

Nepokoje kvůli šíření cholery sužují haitskou metropoli Port au Prince | Foto: ČTK

A přestože to lékaři považují za velmi nepravděpodobné, tak Haiťané kvůli tomu vyšli demonstrovat do ulic.

Při střetech už zahynul minimálně jeden civilista. Demonstrant možná ze zoufalství střílel po vojácích, kteří palbu opětovali a muže zabili. Desítky dalších na obou stranách utrpěli zranění.

Martin Hromádka, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme