Násilí na ženách v Rusku prý dosahuje alarmujících rozměrů

Desetitisíce ruských žen si dnes přinesou domů pugety růží nebo jarních tulipánů. 8. březen, tedy Mezinárodní den žen, patří v Rusku k populárním svátkům. Zatímco národ oslavuje a květinářství si pochvalují tržby, ruští aktivisté varují, že realita všedních dnů je dramaticky odlišná. Tisíce ruských žen jsou podle nich ohroženy násilím. Nakolik to ruskou veřejnost znepokojuje?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mezinárodní den žen | Foto: Pavel Novák

"Mezinárodní den žen - to je pro nás doslova požehnání," směje se majitelka malého květinářství v centru Moskvy Natálie Vorfolomějevová. 8. březen si z hlediska byznysu nemůže vynachválit, tržby stoupají o několik řádů výš.

"Mám ten svátek ráda, ale nejen kvůli tomu, že nám přináší dobrý výdělek," dodává mladá žena s tím, že je příjemnou změnou dívat se na zákazníky, kteří do obchodu přicházejí s přáním udělat někomu radost. "Škoda, že se tak nechovají častěji," posteskne si květinářka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Násilí na ženách v Rusku prý dosahuje alarmujících rozměrů

Společně se svým kolegou, čtyřicátníkem Jevgenijem, se shoduje, že by si muži měli vážit žen celý rok, ne jen pouhý jeden den. Varováním expertů na prevenci násilí, podle nichž v ruské společnosti stoupá počet násilných činů vůči ženám, se ovšem oba brání.

"Samozřejmě takové smutné příběhy existují. Lidé jsou různí a chovají se všelijak. Ze své zkušenosti však žádný takový případ neznám a ani nemám pocit, že by v Rusku bylo násilí na ženách větší problém než kdekoli jinde na světě," dodává Jevgenij, jehož názoru hlasitě vyjadřují podporu i jeho dvě ženské kolegyně.

Ruské nevládní organizace však líčí situaci v mnohem temnějších barvách, než mají sváteční pugéty svázané z jarních květin. Násilí na ženách v zemi podle nové zprávy dosahuje alarmující úrovně. Každou hodinu v Rusku zemře rukou svého partnera jedna žena. Každých 30 minut se některá z ruských žen stane terčem sexuálního zneužívání.

S dramatickými údaji souhlasí i demografka a expertka OSN pracující v moskevské organizaci Memorial Margaret Satterthwaitová. "Statistické údaje jsou skutečně varovné. Rusko drží přední příčky v žebříčku zemí, kde vládne mír, není tu žádný válečný konflikt, přesto na následky násilných činů umírá obrovské množství žen. Zdravotníci a sociální pracovníci odhadují, že až každá čtvrtá žena v Rusku se za svého života stane obětí znásilnění," upozorňuje expertka.

Velkému problému se ovšem věnuje jen minimální pozornost. Na světlo, natož pak před soud, se podle odborníků dostane jen zlomek případů. Oběti násilí tak musejí zpravidla čelit svému osudu samy. Po celé zemi funguje pouhých 21 center, kam se ženy mohou obrátit. Ve dvanáctimiliónové Moskvě existuje jedno jediné. Proč je problém tak na okraji zájmu?

"Mnohé je dáno obecným postojem ruské veřejnosti k násilí a zejména k sexuálně motivovanému násilí. Řada lidí ho nepovažuje za problém, jiní ho mají za nepříjemnou součást života, se kterou se však nedá nic dělat. Pro oběti je v takové atmosféře nesmírně obtížné žádat o pomoc, navíc když je to okolím často považováno za slabost," říká Margaret.

S postojem společnosti koresponduje podle expertů i mnohem znepokojivější postoj úřadů a policie. Ty se podle sociálních pracovníků často chovají k ženám, které se staly terčem násilí, jako k viníkům, kteří situaci vyprovokovali. Teprve až se jejich chování změní, může podle odborníků klesnout i násilí na ženách, jejichž osudy dnes zůstávají stranou pozornosti. Dokonce i v den, kdy se za dárky v jejich jménu utratí milióny rublů.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme