Násilí proti Charlie Hebdo odsoudili mnozí arabští státníci i islámské instituce

Vraždu osmi novinářů pařížského listu Charlie Hebdo a dalších čtyř lidí odsoudili také v arabském světě. Někteří arabští státníci vyjádřili Francii soustrast a násilí odmítly i islámské náboženské instituce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solidaritu s Příží vyjadřují lidé po celém světě u francouzských ambasád (snímek z Berlína)

Solidaritu s Příží vyjadřují lidé po celém světě u francouzských ambasád (snímek z Berlína) | Zdroj: Reuters

Teroristický útok proti pařížské redakci listu Charlie Hebdo odmítli čeští muslimové i světové islámské autority. Teologická univerzita al-Azhar v Káhiře odsoudila jakékoli násilí spojované s náboženstvím.

Vraždu novinářů odsoudil i úřad egyptského muftího, tedy nejvyšší islámské autority v zemi. Ten zároveň vyzval francouzskou společnost a média, aby se nepředháněla v plošném obviňování muslimů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakci arabského světa na atentát vůči satirickému týdeníku Charlie Hebdo popsal blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

Včerejší útok odsoudili také vlivní islámští kazatelé žijící na Západě, třeba Tárik Ramadán, který působí ve Švýcarsku, nebo Omar Sulajmán ze Spojených států.

Obecně představují muslimské duchovenstvo vzdělaní lidé z náboženských škol, kteří obdobné násilí odsuzují prakticky vždy.

V Paříži byla zastřelena policistka, další muž je po útoku v kritickém stavu

Číst článek

Pak ale také existují duchovní v řadách radikálů typu Islámského státu, často samouci bez formálního islámského vzdělání. Interpretují často islám v zájmu svých politických cílů. Tito radikálové často takové útoky schvalují.

Řadoví Egypťané nejsou příliš angažovaní ve věcech, které se jich bezprostředně netýkají. Veřejnost v Egyptě útoky v Paříži odmítá, ale veřejné projevy odmítnutí ve formě protestů či demonstrací se zřejmě čekat nedají.

Je třeba si uvědomit, že egyptskou společnost představují muslimové i křesťané, věřící i nevěřící: A skutečnost, že útočníci při vraždění křičeli Alláhu akbar (Bůh je velký) neznamená, že by se jich osobně měly útoky týkat, a nemají potřebu se vůči nim vymezovat.

Za odporné označil pařížské útoky palestinský prezident Mahmúd Abbás a vyjádřil soustrast Francouzům a rodinám zabitých novinářů.

Štěpán Macháček, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme