Násilí v Pobřeží slonoviny ani po zatčení Gbagba nekončí

Bývalý prezident Pobřeží Slonoviny Laurent Gbagbo, nyní obviněný z porušování lidských práv, byl minulý týden poprvé vyslýchán. Zatčením Gbagba, který se v listopadu po prohraných prezidentských volbách odmítl vzdát moci a rozpoutal tak několik měsíců trvající krvavý konflikt, však násilí zřejmě nekončí - minulý týden mu padli za oběť další lidé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pobřeží slonoviny. Ozbrojenci věrní bývalému prezidentovi Gbagbovi

Pobřeží slonoviny. Ozbrojenci věrní bývalému prezidentovi Gbagbovi | Zdroj: Reuters

Současná vláda v čele s prezidentem Alessanem Outtarou včera oznámila, že jednotky loajální Gbagbovi, které se stahovaly k hranicím s Libérií, zmasakrovaly během svého ústupu na 200 obyvatel přímořských obcí. Z drtivé většiny má jít o civilisty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Pobřeží slonoviny popsal ve Světě o desáté český velvyslanec v Ghaně Miloslav Machálek

Podle ministerstva obrany Pobřeží slonoviny byly oběti vybírány dle etnického klíče. Zprávy ale nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

„Snaha o národní usmíření a ukončení vojenských bojů, kterou proklamuje prezident Ouattara, je z jeho slov cítit, ale skutečnost je odlišná. Dochází stále k objevům nových masových hrobů, čili zprávy o tom, kdo a jak byl masakrován, jsou nepřehledné a prokázat, kdo koho zavraždil a kdy, je velmi obtížné,“ popsal situaci český velvyslanec v Ghaně Miloslav Machálek.

Boj o moc mezi oběma prezidenty, stávajícím i bývalým, Pobřeží slonoviny destabilizoval, navíc kvůli němu zahynulo už přibližně 3000 lidí. Ačkoliv Laurent Gbagbo je momentálně v domácím vězení na severu země, jeho příznivci se vzdát nehodlají.

„Jsou to lidé, kteří jsou skalními příznivci Gbagba, a to je samozřejmě i výsledkem toho, že ve volbách ho volila téměř polovina občanů Pobřeží slonoviny,“ připomněl velvyslanec.

Martin Hromádka, Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme