Násilí v Sin-ťiangu přimělo čínského prezidenta k odjezdu ze summitu G8

Čínský prezident se nezúčastní summitu G8, z Itálie se předčasně vrací kvůli násilnostem v provincii Sin-ťiang. Při policejním zásahu a následných nepokojích zahynulo nejméně 156 lidí, dalších více než tisíc jich utrpělo zranění. Komunistické úřady viní z jejich rozpoutání představitele ujgurské opozice žijící v exilu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace Ujgurů

Demonstrace Ujgurů | Zdroj: ČTK

Peking potvrdil, že prezident Chu Ťin-tao, který v uplynulých dnech v rámci oficiální návštěvy na Apeninském poloostrově jednal s nejvyššími italskými představiteli a dnes se měl zúčastnit summitu G8, odletěl předčasně domů kvůli situaci v Sin-ťiangu. Čínská delegace ale v Itálii zůstává.

V metropoli ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, Urumči dnes ráno panoval relativní klid, hlavní třídy pak kontrolují tisíce policistů. Jak ale varuje komunistický šéf provincie Wang Le-čchüan, napětí ve městě přetrvává a projevy nenávisti mezi menšinovými Ujgury a většinovými Číňany mohou kdykoli propuknout znovu.

Napětí v provincii Sin-ťiang trvá již řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních Ujgurů se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů na území, které považují za své, a protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany. Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy.

Přečtěte si také:
V čínském Sin-ťiangu pokračují etnické střety
V Urumči opět vypukly střety mezi Ujgury a policií
Přes 150 mrtvých po zásahu proti ujgurským muslimům v Číně

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme