Násilí v Sýrii by mohla ukončit mezinárodní intervence

Mezinárodní společenství se oficiálně začíná zabývat možností, že do Sýrie zmítané občanskou válkou, pošle mírové jednotky. Podle zveřejněného plánu by mělo jít o jednotky pod hlavičkou OSN a Ligy arabských států. Měly by zastavit krvavé násilí, při kterém od loňského jara zahynuly tisíce Syřanů, většinou odpůrců vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Téměř rok trvající krvavé potlačování syrské opozice může vyústit v mezinárodní intervenci | Zdroj: ČTK

Zatím není jasné, jaký by měly jednotky mandát – zda to budou síly, které budou jen monitorovat dění, jako to v některých zemích bývá, nebo jestli budou mít více pravomocí, například i útočit při prosazování míru. Plán bude ještě projednávat Liga arabských států a OSN.

Britský ministr zahraničí William Hague však řekl, že žádní západní vojáci do Sýrie nepůjdou a že by tam měli jít ti z rozvojových zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánu mezinárodního společenství na řešení konfliktu v Sýrii informuje zpravodaj ČRo Břetislav Tureček (35:00 - 41:00)

Pokud by své jednotky vyslaly arabské země, mohou se brzy stát účastníky bojů, protože každá ze zemí má v Sýrii své zájmy a své favority – nyní většina zemí podporuje povstalce.

EU plán uvítala jako dobrý start k uklidnění situace. Rusko, které má výhrady k většině západních kroků, říká, že ho musí ještě prostudovat. Znovu se však pozastavilo nad tím, že veškeré kroky míří na adresu syrského režimu. Ruský ministr Sergej Lavrov řekl, že v tuto chvíli vlastně nikdo nedokáže ovládnout a kontrolovat syrské povstalce.

Liga arabských států znovu zopakovala, že Bašár Asad musí odstoupit a že bude finančně i politicky podporovat opozici. Sýrie plán striktně odmítla.

Břetislav Tureček, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme