Násilí vyhnalo ze Sýrie přes milion lidí. Na hranice s Libanonem míří další uprchlíci

Kvůli povstání proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada opustilo svůj domov již více než milion lidí. Ani po útěku z měst, kde se bojuje, Syřané nemají zdaleka vyhráno. Čekají je dlouhé hodiny strávené na pohraničních přechodech. Na hranicích s Libanonem stojí mnohahodinové fronty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syřané prchající před násilím zaplavují pohraniční přechody | Zdroj: Reuters

Neutuchající boje mezi syrskými rebely a vládními vojáky vyhánějí z domovů desítky tisíc lidí. Vzbouřenci dnes při útoku na policejní akademii v provincii Aleppo zabili přes 30 vojáků.

Podle odhadů OSN takřka dvouleté povstání proti vládě prezidenta Bašára Asada připravilo o život už 70 tisíc lidí. Ze Sýrie prchlo přes milion lidí a další stále míří k hranicím, kde pak dlouhé hodiny čekají ve frontách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na syrsko-libanonských hranicích natáčel spolupracovník ČRo v Sýrii Lukáš Goga

Na pohraničním přechodu Džajdá-Masná na hranicích mezi Sýrií a Libanonem nejsou tlačenice u okénka na kontrolu dokladů ničím výjimečným.

Zatímco na syrské straně se vše řeší poměrně plynule, libanonští pohraničníci pracují důsledně a dávají si načas.

„Pokaždé odejdou na patnáct minut a pak se vrátí na půl hodiny. A jen sedí,“ rozčiluje se žena, která se ve frontě střídá s dcerou.

Kolony aut čekají na povolení pokračovat v cestě na libanonské území dlouhé hodiny. Na syrsko-libanonských hranicích lze uvíznout na pět i sedm hodin.

Lukáš Goga, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme