Násilnosti v Bangkoku: Deset mrtvých a přes sto zraněných

Násilné střety mezi protivládními demonstranty a armádou nepřežilo v ulicích Bangkoku deset lidí a víc než sto utrpělo zranění. V kritickém stavu je také vojenský velitel protestujících, generál Kchattija Savasdipol. Vojáci se snaží obklíčit tábor opozice v centru města a používají slzný plyn, gumové projektily, ale také ostré náboje. Vláda ve snaze zabránit rozšíření protestů do dalších částí země vyhlásila výjimečný stav v celkem patnácti provinciích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thajští vojáci při zásahu proti demonstrantům v Bangkoku

Thajští vojáci při zásahu proti demonstrantům v Bangkoku | Zdroj: ČTK

Násilnosti v Bangkoku naplno propukly po střelbě na vojenského vůdce opozice, generála Kchattiju Savasdipola, o jehož život nyní lékaři bojují. Představitelé opozice obviňují armádu, že jejich vůdce zasáhl jeden z ostřelovačů zcela úmyslně, aby je oslabil. Kchattija Savasdipol měl totiž na starosti právě obranu tábora červených, kteří se zabarikádovali v centru metropole.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v thajském Bangkoku mluvil na Rádiu Česko východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Mezi zraněnými jsou i dva thajští novináři a kanadský reportér pracující pro televizi France 24, který byl zasažen celkem třemi kulkami, jednou z nich do břicha a doktoři označují jeho zdravotní stav za vážný.

V současnosti zůstává situace velmi nepřehledná, vojáci se částečně stáhli, aby vzápětí použili proti demonstrantům slzný plyn. Demonstranti stále zůstávají v centru, kde se před několika týdny zabarikádovali. Nyní jich je deset až dvacet tisíc.

Vláda Apchisita Vedžadžívy se zároveň snaží zabránit dalším stoupencům opozice, aby se dostali do Bangkoku, proto vyhlásila v patnácti provinciích na severu a severovýchodě země výjimečný stav.

Další vývoj může ovlivnit incident s postřeleným generálem Savasdipolem. Tento ‚velitel červených‘, jak je označován, je pro příznivce opozice jakousi modlou a symbolem odporu. Navíc je jedním z nejhlasitějších stoupenců expremiéra Tchaksina Šinawatry sesazeného vojenským pučem v roce 2006. Současný kabinet ho ovšem nazývá teroristou a chce ho také dostat před soud, v případě uznání vinným by mu dokonce hrozila smrt.

Opozice si toto vše dobře uvědomovala, proto také součástí dohod s vládou měla být amnestie pro představitele červených. Premiér Apchisit Vedžadžíva, který je pod obrovským tlakem, a to ze všech stran včetně královského paláce, však nakonec rozhovory ukončil a rozhodl se zasáhnout silou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Bangkoku jsme v Ozvěnách dne rozebrali také s komentátorem ČRo Milanem Slezákem.

"Jestliže někdo v tomto sporu ukázal minulý týden dobrou vůli, tak to byla spíše vláda. Nesmíme ani zapomínat, že v Bangkoku trvají protivládní nepokoje už dva měsíce a až na jeden případ, kdy se bezpečnostní síly s demonstranty střetly v pouliční bitvě, vláda víceméně demonstranty tolerovala,“ uvedl v Ozvěnách dne komentátor ČRo Milan Slezák.

Cíle protivládních demonstrantů mají v rámci Thajska podle něj velkou podporu. „Protože ve všech posledních volbách zvítězili lidé, kteří zastupují právě tento tábor, takzvaný červený tábor. Jsou to většinou lidé z venkova, méně majetní, ale také třeba bývalí komunističtí bojovníci nebo republikáni, kteří jsou proti monarchii,“ přiblížil Slezák.

Vesměs jsou to podle něj lidé, kteří obdivně vzhlížejí k bývalému premiérovi Šinawatrovi, který byl v roce 2006 svržen armádou. „Problém je ale v tom, že téměř stejně velká část thajské společnosti je proti bývalému premiérovi. Jsou to lidé, kteří mají v oblibě nynější mocenské elity a také monarchy,“ dodal.

„Obě strany se vzájemně nesnášejí a ani jedna nad druhou nemůže rozhodně zvítězit. Obě mají tendenci spor řešit mocensky na ulicích,“ uvedl Slezák.

Zástupci opozice tvrdí, že neprohrají, přestože je vojáci z centra Bangkoku vytlačí. Současná vláda je totiž podle nich nedemokratická, protože nevzešla z řádných voleb. Demonstranti proto žádají rozpuštění parlamentu, předčasné volby a demisi premiéra Vedžadžívy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Bangkoku jsme v pořadu Stalo se dnes hovořili s vedoucím asijského odboru na Ministerstvu zahraničí Jiřím Šitlerem.

„Celá situace vznikla už v roce 2006 svržením expremiéra Šinawatry, z jehož stoupenců se potom z formovali ti takzvaní rudí. Mezitím proběhly volby, bylo svrženo několik vlád. Je to situace, kterou nebude lehké řešit a bude to trvat jistě velmi dlouho,“ uvedl ve Stalo se dnes vedoucí asijského odboru na Ministerstvu zahraničí Jiřím Šitler.

Na poslední vývoj reagoval i expremiér Tchaksin Šinawatra. Jak z exilu prohlásil, vláda by měla okamžitě odvolat jednotky z ulic metropole a premiér i vicepremiér by měli být pohnáni k odpovědnosti.

Dosavadní střety mezi bezpečnostními silami a příznivci expremiéra Tchaksina Šinawatry si za uplynulé dva měsíce vyžádaly už na 30 mrtvých a tisíc raněných, napjatá situace má také negativní dopad na ekonomiku v království a thajská měna zažívá volný pád.

Česká ambasáda uzavřena

Některé země včetně Spojených států, Japonska či Slovenska z důvodů bezpečnosti uzavřely své ambasády. Jak na Rádiu Česko uvedl český velvyslanec v Thajsku Ivan Hotěk, v odpoledních hodinách byla uzavřena i česká ambasáda.

„Na přístupové komunikaci totiž došlo ke střetům, takže jsme neměli jinou šanci, než zastupitelský úřad uzavřít,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Bangkoku přiblížili na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj Robert Mikoláš a český velvyslanec v Thajsku Ivan Hotěk.

Situace v Thajsku je podle něj chaotická a další vývoj nelze předjímat. „Problém je v tom, že dialog probíhal až do včerejších odpoledních hodin. Pak se situace zhoršila a vládní ani protivládní strany ale o něj v současné době nemají zájem,“ přiblížil.

Co se týče letecké dopravy, ta podle velvyslanec zatím není narušena. Stejně tak přímořská letoviska prozatím nejsou zasažena. Připomněl, že výjimečný stav byl vyhlášen pro severní a východní provincie, nikoli pro jižní oblasti, kde se nachází většina letovisek

„A nepředpokládám, že by například Puket, který má samostatné letiště, byl v nejbližší době zasažen. Nicméně cesty do Bangkoku bych doporučil zvážit,“ uvedl na Rádiu Česko.

Robert Mikoláš, Martina Mašková, Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme