'Naším cílem není válka,' řekl americký ministr obrany při návštěvě korejské demilitarizované zóny

USA nemá zájem válčit proti KLDR, ale přesvědčit jejího vůdce Kim Čong-una vzdát se jaderného arzenálu. Řekl to americký ministr obrany James Mattis, který v pátek zavítal do demilitarizovaného pásma mezi oběma korejskými státy. Obvinil ale také Severní Koreu, že navzdory názoru Rady bezpečnosti OSN pokračuje v provokacích a ohrožuje globální bezpečnost.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr obrany James Mattis a jihokorejský ministr obrany Song Jong-mu při návštěvě vesnice Panmunjon uvnitř demilitarizované zóny na hranici mezi Jižní a Severní Koreou. | Foto: Jung Yeon-je | Zdroj: ČTK/AP

KLDR podle Mattise buduje jaderný arzenál, který může vyvolat katastrofu pro všechny. „Jak řekl americký ministr zahraničí Rex Tillerson, naším cílem není válka, ale zajištění toho, aby se Korejský poloostrov stal plně, ověřitelně a nezvratně oblastí bez jaderných zbraní,“ řekl Mattis.

'Trump je šílený pes.' V prezidentském paláci v Soulu našli propagandistické plakáty KLDR

Číst článek

Vyjádřil také solidaritu s Jižní Koreou, když řekl: „V době, kdy režim Kim Čong-una vyvolává ohrožení, stojíme po vašem boku i po boku korejského lidu.“ Mattise do demilitarizovaného pásma, které odděluje oba korejské státy, doprovodil jeho jihokorejský resortní kolega Song Jong-mu.

Severokorejský režim podle Mattise utlačuje a izoluje občany KLDR, upírá jim svobodu, prosperitu a lidskou důstojnost, protože přednost dává jadernému zbrojení.

Mattis v pátek přijel do Jižní Koreje, aby se tam setkal s představiteli její národní obrany a s americkými veliteli, kteří v oblasti působí. Napětí mezi USA a KLDR vzrostlo po nedávných severokorejských zbrojních testech a slovních přestřelkách mezi prezidentem Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem.

James Mattis a Song Jong-mu při návštěvě korejské demilitarizované zóny | Foto: Jung Yeon-je | Zdroj: ČTK/AP

Severní Korea během pátku oznámila, že vrátí jihokorejský rybářský člun i jeho posádku zadrženou 21. října ve svých vodách. Severokorejská agentura KCNA oznámila, že se Pchjongjang rozhodl loď vrátit, protože „celá posádka čestně přiznala, že vplula do cizích vod, omluvila se a požádala o shovívavost“. Loď bude vrácena na vojenské hranici mezi oběma Korejemi, které jsou technicky stále ve válce, protože jejich konflikt z 50. let skončil příměřím, nikoli mírovou dohodou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme