Náskok Hollanda před Sarkozym se před zítřejšími volbami snížil

Ve Francii skončila kampaň před druhým kolem prezidentských voleb. Až do oznámení výsledků v neděli ve dvacet hodin není povoleno zveřejňování žádných průzkumů. Podle těch posledních se náskok socialisty Francoise Hollanda před stávajícím prezidentem Nicolasem Sarkozym stále snižuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francois Hollande a Nicolas Sarkozy se utkají ve 2. kole | Zdroj: Reuters

Poslední průzkumy před nedělním druhým kolem sice ukazují vítězství Hollanda, ale jen o čtyři procenta hlasů. Sarkozy tak za poslední týden snížil svou ztrátu o čtyři procenta, přesto by bylo jeho vítězství velkým překvapením.

Oba kandidáti bojovali o přízeň voličů až do posledních chvil. Hollande lovil ve vodách Národní fronty na východě země, kde mají socialisté tradičně nižší podporu.

Sarkozy končil naopak kampaň na západě, v regionu Vendee, kde vyzval k účasti všechny voliče, kteří jako on vidí ve vítězství Hollanda nebezpečí pro Francii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby ve Francii sleduje spolupracovník Českého rozhlasu Jan Šmíd

Pokud se socialistický kandidát stane prezidentem, bude se muset od prvních dnů vyrovnat s nabitou mezinárodní agendou, jejíž součástí jsou summity G osmičky, Severoatlantické aliance i Evropské Unie.

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu Jana Šmída volby nerozhodne ekonomika, jak někteří experti předpokládají, ale skutečnost, že lidé už mají Sarkozyho dost.

„Setkal jsem se s tím všude při cestách po Francii, kdy mnozí budou volit Hollanda jen proto, že nechtějí, aby byl Sarkozy v Elysejském paláci další funkční období. To je jednoznačný rys této volební kampaně,“ míní Šmíd.

Igor Maňour, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme