Náskok odpůrců ústavy ve Francii se mírně snižuje

Ve Francii se schyluje k napjatě očekávanému referendu o takzvané evropské ústavě. Většina voličů v této klíčové unijní zemi se podle průzkumů veřejného mínění zřejmě chystá dokument odmítnout. Průzkumy bylo možné zveřejňovat do páteční půlnoci. Ty poslední ukazují, že náskok odpůrců ústavy se mírně snižuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie se chystá na referendum | Zdroj: ČTK

Odpůrci ústavy mají o tři procenta nižší náskok než v předchozích dnech. Podle většiny průzkumů se ústavní smlouvu chystá odmítnout 52 procent Francouzů. Ukazuje se, že projev prezidenta Chiraka, který v něm ujistil, že v referendu jde o budoucnost Francie a Evropy, měl přece jen vliv, zejména v souvislosti s tím, že se chystá odvolat neoblíbeného premiéra Raffarina.

Podle některých předchozích průzkumů měli odpůrci euroústavy vést až o deset procent. Některé francouzské listy dnes otevřeně píší o možné porážce příznivců euroústavy. List Le Parisien přináší na titulní stránce titulek "Panika v Elysejském paláci".

Navzdory rozsáhlé kampani se dosud nepodařilo přesvědčit veřejnost o tom, že hlasování není referendem o vládě. Podle odborníků může být důležité i to, jak velkým rozdílem odpůrci ústavy zvítězí. Pokud bude výsledek těsný, mluví se ve Francii i o možnosti uspořádat v budoucnu referendum nové.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme