Našli jsme stopy výbušnin, tvrdí egyptští vyšetřovatelé tragédie letu MS804

Egyptská vyšetřovací komise objevila stopy výbušnin na ostatcích obětí z letadla společnosti EgyptAir. Letoun se v květnu zřítil do Středozemního moře. Francouzští vyšetřovatelé ale varovali před unáhlenými závěry. Zatím podle nich není možné určit, co nehodu způsobilo. Příčinu neštěstí nadále hledají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus společnosti EgyptAir se v květnu zřítil do Středozemního moře (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Egyptské ministerstvo pro civilní letectví dnes oznámilo, že na základě nových poznatků předalo vyšetřování případu egyptské generální prokuratuře, protože šlo o záměrný trestný čin.

Doposud se přitom nevylučovalo, že mohlo jít o nešťastnou náhodu. K odpovědnosti za tragédii se nikdo nepřihlásil.

Vyšetřovatelé už dříve oznámili, že se jim podařilo zachránit obě černé skříňky. Našli je poté, co se pátracím týmům podařilo lokalizovat přesnější místo havárie. Z první získali důležitá data o technických parametrech stroje během letu. Údaje potvrdily, že detektory před pádem stroje zaznamenaly kouř na palubě, konkrétně na jedné z toalet.

Z druhé černé skříňky pak vyšetřovatelé získali zvukový záznamník z kokpitu havarovaného letadla. Z něj vyplynulo, že piloti o požáru na palubě věděli, a jeden z nich se dokonce snažil oheň uhasit. Co mohlo požár způsobit, se neví.

Egyptský airbus A320 zmizel z radarů 19. května během letu z Paříže do Káhiry. Krátce po opuštění řeckého vzdušného prostoru se nad Středozemním mořem zřítil. Na palubě letu MS804 bylo 56 cestujících ze 12 zemí a deset členů posádky. Při neštěstí všichni na palubě zahynuli.

Piloti se naposledy přihlásili při opouštění řeckého vzdušného prostoru a o žádných problémech se nezmínili. Po vstupu do egyptského prostoru už se posádka neohlásila. Letadlo před zmizením otočilo kurz o 90 stupňů vlevo, pak o 360 stupňů na druhou stranu a nakonec definitivně zmizelo z radarů.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme