Nastal čas na zrod nové Evropy, řekla Merkelová na sjezdu CDU

Evropa prožívá podle německé kancléřky Angely Merkelové možná nejtemnější chvíle od 2. světové války. Proto podle ní nastal čas na zrod nové Evropy. Merkelová to prohlásila na sjezdu CDU v Lipsku. V projevu nastínila i novou politiku křesťanských demokratů. Ta překvapivě počítá se zavedením minimální mzdy. Dosud toto téma vyvolávalo v CDU bouřlivou debatu..

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá premiérka Angela Merkelová

Německá premiérka Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Euro je víc než měna. Pokud skončí euro, skončí Evropská unie, zopakovala šéfka CDU svým spolustraníkům oblíbený slogan. Evropa má podle Merkelové v dnešním globálním světě společný osud.

Nazrál podle ní ale čas na změnu, na vytvoření nové Evropy. K odpovědnosti vyzvala kancléřka finanční sektor. Ekonomika a finanční trhy musí podle ní sloužit lidem a ne naopak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projev Angely Merkelové na sjezdu CDU a reakce na něj sledovala zpravodajka ČRo Klára Stejskalová.

Ve stranickém projevu nastínila německá kancléřka, jak si představuje novou politiku křesťanských demokratů zbavenou všech ideologických nánosů. To obnáší i zavedení minimální mzdy, což bylo zatím v CDU neprůchodné téma. Zejména konzervativní křídlo vládnoucí strany se přijetí podobné normy bránilo.

„Samozřejmě konzervativní křídlo CDU není spokojeno s tím, jakým směrem se strana vydává. Je to úplně jiná strana než za Helmutha Kohla. Kancléřka CDU zmodernizovala. Je si ale vědoma, že se CDU nemůže soustřeďovat jen na konzervativní voliče,“ přiblížila v Ozvěnách dne zpravodajka ČRo Klára Stejskalová.

Připomněla, že před rokem se zdálo, že se blíží konec kariéry Angely Merkelové, dnes je ale podle ní situace jiná a je vidět, že je to politička plná odhodlání. Navzdory problémům v eurozóně a nejrůznějším kritikám se její strana těší stále největší podpoře a ona sama patří mezi nepopulárnější politiky v Německu.

Tisícovka delegátů odměnila hodinový projev Angely Merkelové šestiminutovým potleskem.

Klára Stejskalová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme