Loiseauová: Žijeme v prostoru volného pohybu osob. Každý musíme nést díl zodpovědnosti při migrační vlně

Evropská unie potřebuje reformovat. Vizi proměn nastínil francouzský prezident Emmanuel Macron už loni na podzim. Před Evropou stojí nové úkoly a unie bude mít nové priority. Musí řešit bezpečnost, migraci nebo přechod na digitální technologie. Francie proto zahájila konzultace s občany o tom, jakou Evropu by chtěli mít. Ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová už vedla diskuze v několika zemích. Přijela i do Česka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová s reportérem Českého rozhlasu Pavlem Novákem. | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Součástí návrhu reformy unie je i reforma eurozóny, jakého si srdce Evropské unie, skupiny nejprogresivnější zemí. Česko ale zatím odmítá přijmout společnou měnu euro. Může se v důsledku toho ocitnout na vedlejší koleji v unii?
V Evropské unii je mnoho projektů, které se týkají všech. Neexistuje žádný projekt, který by účast některé ze zemí vylučoval. Neřekla bych, že eurozóna je srdcem pokroku v Evropské unii. Země, které si zvolily cestu zavedení společné měny, dnes společně pracují na posílení eurozóny a na vytvoření skutečné hospodářské unie. Jednoho dne se i česká vláda rozhodne euro přijmout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor Pavla Nováka s ministryní pro evropské záležitosti Nathalií Loiseauovou.

Musíme ale ještě hodně udělat pro vybudování jednotného trhu. Už jsme toho ale společně hodně udělali v oblasti budování společného trhu, společné obrany a bezpečnosti, Evropy vzdělanosti a výzkumu nebo v případě vztahů s jinými zeměmi. Žádný z evropských projektů nevylučuje předem účast některého státu v něm.

U nás se v tuto chvíli odehrávají jednání o sestavení nové vlády. Koaliční strany už zveřejnily text programového prohlášení. Píše se v něm, že nechceme, aby místo nás někdo rozhodoval o podmínkách poskytování azylu v naší zemi. Stále tedy odmítáme kvóty pro přerozdělování migrantů. Je takový postoj v Evropské unii udržitelný?
Musíme dojít k takovému společnému systému pro přidělování azylu, který posílí zodpovědnost zemí, přes které přicházejí migranti do Evropy, ale který také zvýší solidaritu mezi členskými zeměmi.

Převaděči migrantů začali využívat cestu přes Česko. Posilme kontroly u hranic, vyzvala německá policie

Číst článek

Žijeme v prostoru volného pohybu osob, velmi si toho vážíme. To ale také znamená, že musíme každý nést svůj díl zodpovědnosti, když se zvedne migrační vlna. To je náš postoj, který neustále prosazujeme. Nemůžeme si myslet, že se princip solidarity, jedna ze základních zásad našeho společného evropského projektu, nebude používat, když půjde o otázky migrace.

Česká republika a další země by tedy měly změnit svůj odmítavý postoj k migračním kvótám?
Diskutujeme se všemi a hledáme řešení, které by vyhovovalo všem. Zásada solidarity v něm ale musí mít své místo.

Příští týden se bude konat summit osmadvacítky a zemí západního Balkánu. Můžeme očekávat, že na schůzce v Sofii dostanou bývalá jugoslávská republika Makedonie a Albánie od členských zemí pozvánku k zahájení rozhovorů o vstupu do unie?
Summit příští týden je velmi důležitý, protože je potřeba posílit nabídky, které jsme těm zemím dali. Abychom jim pomohli pokračovat v regionální integraci a především pomohli tamním mladým lidem se vzdělávat.

Francouzští poslanci schválili zpřísnění imigračního zákona, lidskoprávní organizace ho kritizují

Číst článek

Ale summit 17. května v Sofii není summitem o rozšíření unie. Je pravda, že Evropská komise navrhla zahájit jednání s bývalou jugoslávskou republikou Makedonie a s Albánií. My ve Francii jsme si pečlivě přečetli zprávu o pokroku v těchto zemích. Našli jsme tam uspokojivé momenty, ale také máme hodně obav. Jsme pro to, aby se tyto země přiblížily členství v Evropské unii, ale ne za jakýchkoli podmínek a ne kdykoli. Jsou tu kritéria, která musejí splnit. Reformy, které musejí zavést. Vývoj tedy pozorně sledujeme a nabízíme v tomto směru těmto zemím naši pomoc.

Můžeme někdy v dohledné době očekávat návštěvu prezidenta Emmanuela Macrona v České republice?
Pan prezident dostal pozvání k návštěvě Česka a s velkým potěšením je přijal. Teď musíme najít datum, které bude vyhovovat jemu i ostatním, ale ta návštěva se přirozeně uskuteční.

Před příjezdem Emmanuela Macrona do Prahy se 30. června v obci Darney v pohoří Vogézy setká s premiéry Česka a Slovenska, které bude mít zvláštní význam v roce, kdy slavíme 100. výročí vzniku Československa. Francie v tom hrála svou roli. Oslavíme to tedy v Darney, kde ve Francii vytvořená československá armáda dostala od francouzského prezidenta vojenskou zástavu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme