NATO a EU proti jednáním s albánskými povstalci

Politický dialog o vyřešení krize v Makedonii pokračuje. V Budapešti to Českému rozhlasu řekl šéf zahraniční politiky Evropské unie Javier Solana. Unie a NATO ve společném prohlášení uvedly, že mezinárodní společenství bude v Makedonii spolupracovat pouze s demokraticky zvolenými představiteli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V rozhovoru se zpravodajem Českého rozhlasu Milanem Fridrichem Solana zdůraznil, že dohoda mezi albánskými vládními stranami a představiteli albánských extremistů z minulého týdne je mrtvá. "Nikdo nebude jednat s lidmi, kteří chtějí politické změny prosadit se zbraní v ruce. Dohodu mezi albánskými stranami a extremisty nikdo z mezinárodního společenství neuznal. Tato dohoda je bezvýznamná a na politickém dialogu v Makedonii se budou nadále podílet pouze legálně zvolené strany, které usilují o prosazení evropských demokratických hodnot", řekl Javier Solana.

Šéf zahraniční politiky EU dodal, že očekávává rychlé projednání změn v Makedonii, týkajících se postavení tamní albánské menšiny. Ta požaduje uznání albánštiny za oficiální jazyk a změny Ústavy, které by jí zajistily účast na řízení země.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme