NATO a EU proti jednáním s albánskými povstalci

Politický dialog o vyřešení krize v Makedonii pokračuje. V Budapešti to Českému rozhlasu řekl šéf zahraniční politiky Evropské unie Javier Solana. Unie a NATO ve společném prohlášení uvedly, že mezinárodní společenství bude v Makedonii spolupracovat pouze s demokraticky zvolenými představiteli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V rozhovoru se zpravodajem Českého rozhlasu Milanem Fridrichem Solana zdůraznil, že dohoda mezi albánskými vládními stranami a představiteli albánských extremistů z minulého týdne je mrtvá. "Nikdo nebude jednat s lidmi, kteří chtějí politické změny prosadit se zbraní v ruce. Dohodu mezi albánskými stranami a extremisty nikdo z mezinárodního společenství neuznal. Tato dohoda je bezvýznamná a na politickém dialogu v Makedonii se budou nadále podílet pouze legálně zvolené strany, které usilují o prosazení evropských demokratických hodnot", řekl Javier Solana.

Šéf zahraniční politiky EU dodal, že očekávává rychlé projednání změn v Makedonii, týkajících se postavení tamní albánské menšiny. Ta požaduje uznání albánštiny za oficiální jazyk a změny Ústavy, které by jí zajistily účast na řízení země.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme