NATO a EU si přejí Libyi bez Kaddáfího

Budoucnost Libye s Muammarem Kaddáfím je pro nejvyšší představitele USA, Británie a Francie nepředstavitelná. To je hlavní poselství komuniké, které zveřejnili v prestižním novinách. Nejen oni se ale sešli na schůzce Severoatlantické aliance v Berlíně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šéfové diplomacií Severoatlantické aliance a EU na jednání v Berlíně

šéfové diplomacií Severoatlantické aliance a EU na jednání v Berlíně | Zdroj: ČTK

O Libyi se jedná v těchto dnech v Berlíně na schůzce představitelů Severoatlantické aliance. Jak z místa hlásila naše zpravodajka Klára Stejskalová, oficiálně dnes poprvé zaznělo, že v konfliktu s Libyí nejde jen o ochranu civilních obyvatel, ale také o odstranění Kaddáfího z čela státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O berlínském jednání ministrů zahraničí zemí NATO a EU mluvila z místa zpravodajka ČRo Klára Stejskalová v Odpoledním Radiožurnálu

Prezidenti Spojených států a Francie, Obama a Sarkozy, spolu britským premiérem Cameronem dnes zveřejnili v prestižních denících svých zemí společné komuniké. V němž píší, že není představitelné, aby někdo, kdo se pokusil o masakr vlastního obyvatelstva, hrál roli v budoucí vládě.

Poprvé v historii také usednou představitelé Severoatlantické aliance a Evropské unie za kulatý stůl, aby projednali společný postup. Tomuto jednání zatím bránilo Turecko, které kvůli svému kyperskému sporu koordinační schůzce bránilo.

Libye je tedy první případ, kdy dojde ke sladění obou organizací – bude se debatovat o tom jak dál a co bude následovat po pádu režimu Muammara Kaddáfího.

Protiraketová obrana

Vedle Libye mělo dnešní setkání ministrů zahraničí NATO další důležitý bod. Na schůzce se zástupci Ruské federace se opět debatovalo o protiraketovém štítu. Projekt je velmi kontroverzní a zatím se nedaří najít společnou řeč. NATO a Rusko se rozcházejí v představě do jaké míry se Moskva do protiraketového štítu zapojí.

Podařilo se ale podepsat smlouvu s Ruskem o spuštění fondu na údržbu a provozování vrtulníků ruské výroby v Afghánistánu, což je zajímavá zpráva pro českou armádu. Jak novinářům řekl ministr Karel Schwarzenberg, na modernizaci těchto strojů by se měla podílet i Česká republika.

Česká nabídka je na stole a jak bude konkrétně vypadat, o tom se ještě bude jednat v příštích týdnech.

Milan Kopp, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme