NATO a Liga arabských států projednají budoucnost Libye

Hlavní město Spojených arabských emirátů, Abu Dhabí, bude dnes hostit zásadní schůzku pro budoucí bezpečnostní vývoj v Libyi. Kontaktní skupina, kam patří vybrané členské státy NATO a Ligy arabských států, bude diskutovat o dalším postupu nejen v reakci na včera zostřené útoky Kaddáfího jednotek na město Misuráta. Vrcholné schůzky se zúčastní i ministryně zahraničí Spojených států amerických, Hillary Clintonová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muammar Kaddáfí na setkání s kmenovými vůdci z východní Libye v Tripolisu (záběr libyjské televize)

Muammar Kaddáfí na setkání s kmenovými vůdci z východní Libye v Tripolisu (záběr libyjské televize) | Zdroj: ČTK

Podle ředitele Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Tomáše Karáska se bezpečnostní situace v Libyi sice nezměnila na bojišti - stále pokračují boje mezi vládními jednotkami a povstalci, ale členské státy NATO, Francie a Británie, se rozhodly posílit leteckou kampaň nasazením bojových helikoptér, které poprvé zasáhly 4. 6..

„Na diplomatické úrovni došlo k zásadnímu posunu, který bude dominovat schůzce v Abu Dhabí. Jednání se začínají vést na téma, jak bude vypadat situace poté, co Kaddáfího režim padne,“ říká Karásek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Karásek o vývoji situace v Libyi ve Světě o osmé.mp3

Jedná se také o tom, jak by se mohla dosavadní přechodná Národní rada v Benghází přetransformovat v novou libyjskou vládu a jakým způsobem jí poskytnout pomoc a přesunout finanční prostředky.

„Mluví se o tom, že by se zabavené prostředky zmrazené Kaddáfího režimu v zahraničí mohly uvolnit pro potřeby nové libyjské vlády,“ upřesňuje Karásek.

Zda Kaddáfího režim skutečně padne jisté není, zprávy z bojiště jsou neúplné a chaotické. Přesto naznačují, že Kaddáfí nemá šanci vydržet, bude-li kampaň pokračovat ve větší intenzitě, než v jaké byla doposud realizována.

„Nasazení helikoptér je politický signál vůči Kaddáfího režimu. Státy NATO, které se na kampani podílejí, mají zájem dovést boj až do vítězného konce. Cílem je demoralizovat Kaddáfího věrné. Kaddáfí sice nemusí nutně odstoupit, ale možná přistoupí na nabídku odejít ze země,“ dodává ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Tomáš Karásek.

"Ve skutečnosti ovšem nevíme, co dnes s Kaddáfím je. Zatímco nedávno promlouval k Libyjcům ve státní televizi, poslední vzkaz už je pouze na audiozáznamu,“ připomněl zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák, který se tématu věnoval ve vysílání Světa o jedné Rádia Česko.

Kontrují Kaddáfího jednotky ‚mocenským znásilňováním‘ ?

Hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu Luis Moreno-Ocampo tvrdí, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí nakázal svým vojákům, aby znásilňovali ženy opozičních rebelů. Ocampo proto zvažuje, že požádá o nová obvinění namířená proti Kaddáfímu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentář Milana Slezáka k poslednímu dění v libyjském konfliktu

Na obrovskou nebezpečnost takového podezření upozorňuje lidskoprávní aktivistka Gita Saghalová. „Znásilňování se ve válce používá jako zbraň, jde o moc a ne o sexuální vzrušení. Jestli se podaří dokázat, že Kaddáfího vojáci dostávali viagru a že dostávali ať už vyřčené nebo nevyřčené rozkazy, aby znásilňovali a tím terorizovali civilisty, bude to znamenat, že se Kaddáfí nebo jeho podřízení dopouštěli páchání válečných zločinů,“ říká Saghalová.

„Obvinění nejsou nová, ale teď se objevily nové důkazy, které by ta tvrzení podepřely. Stopy se ale zdají vést k plukovníku Kaddáfímu, takže by to byla řízená akce,“ říká Slezák. To by pak skutečně znamenalo zcela jiný přístup mezinárodního společenství ke Kaddáfímu.

Tomáš Pavlíček, Ondřej Houska, Michal Šenk, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme