NATO a Rusko mají společnou bezpečnostní radu

Severoatlantická aliance a Rusko se spojily v boji proti terorismu. Představitelé 19 členských zemí Aliance a Ruska podepsali v Římě dohodu o zesílené spolupráci. Podpisem dohody se vytváří nová Rada NATO-Rusko pro řešení otázek světové bezpečnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ze summitu NATO | Foto: ČTK/AP

Generální tajemník NATO Robertson do ní vkládá velká očekávání: "Všichni čekáme, že Rada NATO-Rusko nebude jen diskutovat, ale také jednat. Nebude jen analyzovat bezpečnostní situaci, ale také přijímat rozhodnutí. Máme společného nepřítele - terorismus," prohlásil Robertson.

Jak z dějiště summitu uvádí zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, Západ a Rusko mají společné zájmy a obavy, proto v Římě vznikla Rada NATO-Rusko, která bude fórem pro jednání o boji s terorismem a pro zvládání bezpečnostních krizí ve světě. Důvody pro posílení vztahů mezi Aliancí a Ruskem nejlépe vystihl britský premiér Tony Blair. "Pro Británii nejsou nebezpečím ruští občané a stejně tak Rusové se nemusejí obávat Britů; společně čelíme novému nepříteli - terorismu nebo zbraním hromadného ničení."

Ruský prezident Vladimir Putin v Římě dodal: "Dvacet vlivných zemí světa pochopilo, že jen spolupráce zvýší bezpečnost jejich občanů, máme stejný cíl."

Český prezident Václav Havel na summitu uvedl, že změna bezpečnostního klimatu ve světě změnila ruský pohled na další rozšíření NATO, které se má vyhlásit na podzim v Praze. "Ruská federace pochopila, že se Aliance na pražském summitu rozšíří o několik dalších členů - s největší pravděpodobností mezi nimi budou i tři baltské republiky - a Ruská federace je s tím, abych tak řekl, varovnaná."

Nová Rada NATO-Rusko bude jednat na úrovni velvyslanců každý měsíc v Bruselu a čtyřikrát do roka na úrovni ministrů zahraničí a obrany.

Vrcholnou schůzku, která se konala na letecké základně u Říma, provázela hlavně kvůli přítomnosti amerického prezidenta George Bushe rozsáhlá bezpečnostní opatření. V pohotovosti bylo 15 tisíc vojáků a policistů. Italské aerolinky několik hodin nelétaly a nad Římem byl celkově omezen letecký provoz.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme