NATO a USA: Akce v Libyi jen se souhlasem RB OSN
NATO a Spojené státy jsou v Libyi ochotné zasáhnout jedině s požehnáním Rady bezpečnosti OSN. Čína a Rusko, její stálí členové, ale dávají najevo, že jsou proti vyhlášení bezletové zóny.
V americkém Kongresu mezitím zaznívají hlasy volající po akci.
„Světová komunita nemůže stát stranou, když libyjská letadla bombardují povstalce,“ prohlašuje John Kerry, předseda zahraničního výboru amerického Senátu.
Právě on vybízí už řadu dní k rozhodnější akci a požaduje mimo jiné vytvoření bezletové zóny nad Libyí. Americká vláda je ale opatrná.
„Vyhlášení bezletové zóny by muselo začít útokem na pozemní cíle Libyi,“ vysvětloval v Kongresu ministr obrany Robert Gates. A takový krok zjevně není americká vláda aspoň zatím ochotná podniknout.
V Libyi se dál bojuje
Mezitím v Libyi pokračovaly se střídavými úspěchy boje mezi vládnoucím režimem a opozicí. Té se podařilo třeba zabránit pokusu vládních jednotek znovu dobýt významné ropné město Brega na východě země.
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se drží u moci prakticky už jen v hlavním městě Tripolisu.
Mezi uprchlíky jsou i občané zemí ze subsaharské Afriky, kteří pracovali ve státních firmách. Ti teď čekají, až je úřady pustí do Tuniska nebo do Egypta a jejich situace je den ode dne horší.